تبلیغات


هر روز صدها مطالب خواندنی و سرگرمی و خبری از سراسر اینترنت فقط در بروفان

رئیس مرکز آمار: علت تفاوت نرخ تورم اعلامی از سوی مرکز آمار و بانک مرکزی/ هر دو عدد صحیح است

مجموعه: اخبار اقتصادی و بازرگانی تاریخ انتشار : یکشنبه, ۰۸ اسفند ۱۳۹۵ ۱۰:۵۱

  اخبارسیاسی ,خبرهای  سیاسی ,

 رئیس مرکز آمار:

علت تفاوت نرخ تورم اعلامی از سوی مرکز آمار و بانک مرکزی/ هر دو عدد صحیح است/ خوداظهاری درآمد برای پرداخت یارانه‌ اشتباه بود

رئیس مرکز آمار گفت: مرکز آمار مرجع بی‌طرفی است و اطلاعاتی که از مردم در اختیار دارد را به صورت محرمانه آنها را حفظ خواهد کرد.

 رئیس مرکز آمار کشور در گفت‌وگو با  ایلنا، در خصوص اختلافات آماری این سازمان و بانک مرکزی گفت: آمار به چند روش اخذ می‌شود ثبتی، سرشماری و نمونه‌گیری، در آمار ثبتی مشخص است که سپرده‌های مردم فلان مقدار است یا تسهیلات اخذ شده در فلان بازه زمانی این مقدار ریال است. پس آمار ثبتی که  با دست ثبت شده آمار دقیقی است. در  روش سرشماری همه چیز مبتنی بر خوداظهاری است و خیلی طبیعی است که آمار مختلف باشد. در مورد نمونه‌گیری چون حجم نمونه مختلف است پاسخ‌ها نیز مختلف است. پس طبیعی است که حتی اگر با فرمول‌های واحد این کار انجام شود نتیجه یکی نمی‌شود.

امیدعلی پارسا ادامه داد: بر همین اساس، عدد نرخ تورم مرکز آمار و بانک مرکزی متفاوت می‌شود. به طور مثال ما ۴۵۱ قلم کالا را مورد بررسی قرار می‌دهیم. اما بانک مرکزی نزدیک به  650 مورد را مورد بررسی قرار می دهد. یا  جاهایی که ما قیمت می‌گیریم به طور حتم با مکان‌هایی که بانک مرکزی قیمت می‌گیرد، متفاوت است. بر همین اساس آمار متفاوت می شود اما هر دوی این اعداد قابل اعتماد هستند.

وی تصریح کرد: در بحث یارانه‌ها استفاده از مرکز آمار به عنوان مبنای اطلاعاتی غلط بود. این مرکز نباید به پروژه‌هایی ورود کند که منافع اقتصادی دارد. مرکز آمار مرجع بی‌طرفی است و اطلاعاتی که از مردم در اختیار دارد را به صورت محرمانه آنها را حفظ خواهد کرد.

پارسا در پایان گفت: ستاد هدفمندی یارانه‌ها در قالب طرحی اطلاعات خانوارها را استخراج کرد که این کار غلط بود و به کلی هم کنار گذاشته شد. این طبیعی است که وقتی از شما در مورد درآمد و هزینه می‌پرسند و می‌گویند این اظهارات مبنای پرداخت پول به شما است،  مشخص است بیشتر پاسخ‌ها چگونه خواهد بود.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات لینکی

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار