تبلیغات


هر روز صدها مطالب خواندنی و سرگرمی و خبری از سراسر اینترنت فقط در بروفان

فیلتر 256 سایت مستهجن در کشورهای همسایه ایران به وسیله ایران

فیلتر 256 سایت مستهجن در کشورهای همسایه ایران به وسیله ایران سایت های مستهجن در کشورهای همسایه ایران و نزدیک به ایران توسط ایران فیلتر شد .

تلاش ایران برای برخورد با سایت های مستهجن به خارج از ایران نیز کشیده شده است .

فیلتر 256 سایت مستهجن در کشورهای همسایه ایران به وسیله ایران

فیلتر سایت

فیلتر سایت های مستهجن توسط ایران در کشورهای همسایه و نزدیک به ایران بسیار جالب توجه بوده که ایران ، دسترسی به 256 سایت که اکثرا مستهجن بوده اند را کاملا قطع کرد .

فیلتر 256 سایت در کشورهای روسیه ، هند و حتی چین اتفاق افتاده بود و دسترسی به این سایت ها توسط مردم این کشورها غیر ممکن شده بود .

روزنامه ایران نوشت: روز پنجشنبه بعداز ظهر اتفاق عجیبی در برخی کشورهای شمال، جنوب و شرق آسیا افتاد و دسترسی به 256 سایت که اکثر آنها حاوی محتوای مستهجن و هرزه نگارانه بودند ناگهان غیرممکن شد.

به گزارش سایت خبری ورج، اگر چه سرورهای این سایت‌ها مشکلی نداشتند، اما کاربران مختلف از روسیه تا هنگ کنگ پس از تایپ آدرس سایت‌های مذکور با صفحات خالی مواجه می‌شدند.

این سایت مدعی شد: بعد از مدتی مشخص شد عامل وقوع این مشکل شرکت مخابرات ایران است که با بلوکه کردن دسترسی به محتوای سایت‌های هرزه نگاری مانع از دسترسی کاربران دیگر کشورها به این نوع محتوا هم شده است.

علت کشیده شدن دامنه فیلترینگ این سایت‌ها از ایران به دیگر کشورها این بوده که شرکت مخابرات ایران نه تنها دامنه سایت‌های یاد شده، بلکه مسیر کلی دسترسی به آنها را نیز مسدود کرده و در مقابل، مسیرهای ساختگی و غیرواقعی را برای این کار طراحی کرده است. با توجه به اینکه معمولاً تلاش می‌شود کوتاه‌ ترین مسیر برای دسترسی به یک سایت برای کاربران کشورهای مختلف انتخاب شود و در برخی موارد این کوتاه‌ترین مسیر همان مسیرهای ساختگی طراحی شده از طریق ایران بوده، کاربران کشورهای دیگر نیز نتوانسته‌اند به سایت‌های فیلترشده دسترسی یابند.

به بیان دیگر، شرکت‌های ارائه دهنده خدمات اینترنتی در کشورهای مختلف که تصور می‌کرده‌اند سریع‌ترین راه میان بر برای دسترسی به این 256 سایت درخواستی همان مسیرهای جعلی و میان بر بوده‌اند، مسیردهی را از همین طریق انجام داده‌اند و در نتیجه کاربران به سمت صفحات خالی هدایت شده‌اند.

از جمله شرکت‌های مخابراتی که شاهد این پدیده بوده‌اند می‌توان به Bharti Airtel هند، RETN روسیه، Telekomunikasi اندونزی و Hutchison اندونزی اشاره کرد که همگی از سرویس‌دهندگان عمده اینترنت در کشورهای خود به حساب می‌آیند. شرکت‌های فناوری این روش را BGP hijacking می‌نامند که با بهره‌ گیری از یک آسیب‌پذیری قدیمی در طراحی وب قابل اعمال است.

شرکت مخابرات ایران ترانزیت بیش از 4000 مسیر انتقال ترافیک وب را بر عهده دارد و یک دهم این رقم مربوط به شرکت مخابرات عمان یا Omantel است. رفع این مشکل توسط شرکت‌های مخابراتی و یافتن مسیرهای جدید حدود 28 ساعت به طول انجامیده است.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار