تبلیغات


هر روز صدها مطالب خواندنی و سرگرمی و خبری از سراسر اینترنت فقط در بروفان

آراء مردمی کلینتون ۲ میلیون بیش از ترامپ

پرس تی وی: پس از گذشت بیش از ۲ هفته از انتخابات ریاست جمهوری امریکا، شمارش آراء مردمی نشان از افزایش ۲ میلیونی آراء مردمی هیلاری کلینتون، نسبت به دونالد ترامپ در این انتخابات دارد.

دیو واسرمن، از موسسۀ کوک پالیتیکال ریپورت، روز چهارشنبه گفت کلینتون تاکنون ۶۴ میلیون و ۲۲۳ هزار و ۹۵۸ رأی و ترامپ ۶۲ میلیون و ۲۰۶ هزار و ۳۹۵ رأی به دست آورده اند.

بر این اساس آراء مردمی کلینتون تاکنون بیش از ۲ میلیون رأی بالاتر از آراء مردمی ترامپ بوده است.

در انتخابات ریاست جمهوری ۸ نوامبر (۱۸ آبان) درحالی که بیشتر مردم امریکا به کلینتون رأی دادند، اما ترامپ با کسب اکثریت آراء مجمع گزینندگان، رئیس جمهور منتخب این کشور لقب گرفت.

ترامپ از مجموع ۵۳۸ رأی مجمع گزینندگان، ۲۹۰ رأی و کلینتون ۲۲۸ رأی به دست آورد.

در تاریخ انتخابات ریاست جمهوری امریکا تاکنون چندین بار اتفاقات مشابه روی داده است. آخرین بار در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۰۰ ال گور، نامزد حزب دموکرات باوجود کسب بیش از ۵۴۳ هزار رأی مردمی بالاتر از جورج دابلیو بوش جمهوری خواه، در این انتخابات شکست خورد.

پیش از سال ۲۰۱۶، گور رکورد شکست در انتخابات با بیشتر آراء مردمی را داشت.

اما اختلاف آراء مردمی کلینتون و ترامپ بسیار بیشتر از پیشینیان خود است.

ترامپ پیشتر از سیستم مجمع گزینندگان انتقاد کرده و گفته بود وی به این سیستم «احترام» می گذارد، اما روش آراء مردمی را ترجیح می دهد.

وی خاطرنشان کرد: «من به خاطر اینکه پیروز شدم، قصد ندارم نظرم را تغییر دهم.»

بااین حال، وی پس از پیروزی سیستم انتخابات را اصیل و کارآمد توصیف کرد.

گفتنی است، پس از پیروزی ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری امریکا، شهرهای مختلف این کشور صحنۀ برگزاری اعتراضات مردمی علیه وی و سیستم انتخاباتی امریکاست.

پس از اعلام نتایج انتخابات بیش از ۴ میلیون و ۳۰۰ هزار امریکایی با امضای طوماری از مجمع گزینندگان جمهوری خواه خواسته اند تا به رأی مردمی احترام گذارده و کلینتون را پیروز انتخابات معرفی کند.

در همین حال یک سناتور دموکرات لایحه ای را به مجلس سنا پیشنهاد کرده و خواستار لغو نظام انتخاباتی مجمع گزینندگان شده است.

.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار