تبلیغات


هر روز صدها مطالب خواندنی و سرگرمی و خبری از سراسر اینترنت فقط در بروفان

افراد کاریزماتیک چه ویژگی هایی دارند؟ چطور سایرین را جذب می کنند؟

چگونه کاریزماتیک شویم؟ یا چگونه مردی جذاب باشیم؟یا چگونه زنی جذاب باشیم؟ احتمالا برای شما هم پیش آمده که چنین سوالی از خودتان بپرسید! در این مطلب به این سوال پاسخ می دهیم. این افراد ویژگی های زیر را دارند:

۱- همدلی مثبت و منفی دارند

مردمی که همدلی مثبت دارند؛ به دیگران حسادت نمی کنند و فقط هیجان زده می شوند. آنها زمانی هیجان زده می شوند که:

کسی تصمیم می گیرد از شغل خود استعفا بدهد و ۶ ماه به افریقای جنوبی مسافرت کند. کسی در دنبال کردن رویاهایش موفق شده است (مثلاً در شرکت رویایی مد نظر خود استخدام شده است). کسی در کسب و کار تجاری خود به ۱۰۰ میلیون دلار سود دست پیدا کرده است.

همدلی منفی نیز توانایی کمک کردن به دیگران در هنگام ضعف و ناراحتی آنهاست. کسی که همدلی منفی دارد؛ دارای ویژگی های زیر است:

به کمک فردی می شتابد که یکی از اعضای خانواده اش به بیماری سرطان مبتلا شده است. وقتی کسی از شرکتی که دوست دارد اخراج می شود؛ از او حمایت می کند. وقتی کسی یک رابطه عاشقانه ۶ ساله را تمام می کند؛ به او تسلی می دهد.

همدلی مثبت و منفی در واقع توانایی قرار دادن خودتان به جای دیگری است تا واقعاً درک بکنید که چه احساساتی -خوب یا بد- دارند. در واقع، قسمتی در مغز ما وجود دارد که برای همدلی کردن تصمیم می گیرد. این بخش از مغز که چین سینوسی سوپرامارژینال نامیده می شود، وظایف مربوط به همدلی کردن را به عهده دارد.

ما از نظر روانشناسی و فیزیولوژی به گونه ای برنامه ریزی شده ایم که به دیگران کمک کنیم (احساس همدلی کردن). نکته این جاست که همدلی را هم در مورد مثبت و هم در مورد منفی آن احساس می کنیم.

گام عملی: در یک آزمون هوش هیجانی شرکت کنید.

هوش هیجانی یک مهارت فوق العاده ارزشمند است که به عنوان قوی ترین پیش بینی کننده ی رفتار معرفی شده است. تحقیقات وب سایت تلنت اسمارت توضیح می دهد که هوش هیجانی مسئول ۵۸% از موفقیت ها در تمام مشاغل است.

به طور خلاصه؛ هوش هیجانی توانایی درک کردن احساس دیگران است. توانایی همدلی کردن با آنها و خود را به جای آنان گذاشتن.

۲- فروتن هستند

نقل قول زیر به طور کامل این موضوع را خلاصه کرده است:

فروتنی به معنای آن نیست که خودتان را کمتر از دیگران بپندارید، بلکه باید کمتر به خودتان فکر کنید.

اگر می خواهید در کنار شما بودن واقعاً لذت بخش باشد، باید فروتن باشید؛ نه مغرور. نباید موفقیت هایتان را توی صورت کسی بزنید. کسی که فروتن واقعی باشد، احساس برتر بودن نسبت به دیگران ندارد؛ از خودش تعریف و تمجید بیش از حد نمی کند و از رفتارش این طور بر نمی آید که گویی می خواهد به همه بفهماند: ” من بهترین آدم روی کره ی زمین هستم “.

البته فروتن بودن در تضاد با اعتماد به نفس نیست؛ اما مرز باریکی بین داشتن اعتماد به نفس و تکبر وجود دارد و این مرز باریک همان فروتنی است. این ویژگی شخصیتی باعث می شود که بتوانید از بودن با دیگران لذت ببرید و کسانی را که فاقد آن هستند نتوانید تحمل کنید.

برای مثال، کانیه وست (خواننده امریکایی-تصویر بالا) را در نظر بگیرید؛ او بسیار موفق است اما در عین حال همان قدر منفور و غیر قابل تحمل است. در عوض باراک اوباما (رئیس جمهوری سابق امریکا) که علیرغم موفقیت های بیش از حد؛ بسیار فروتن است.

علاقمند بودن یا نبودن به موزیک کانیه وست؛ اعتماد به نفس بالا و غرور کاذب وی را انکار نمی کند. همچنین موافقت یا عدم موافقت با سیاست های باراک اوباما؛ اعتماد به نفس بالا و فروتنی وی را زیر سؤال نمی برد. افرادی که بودن با آنها لذت بخش است؛ از خودرأی بودن و اعتماد به نفس کاذب دوری می کنند.

گام عملی: نمونه های انسان فروتن را مشاهده کنید.

یکی از ساده ترین راه های تمرین فروتنی؛ مشاهده ی دیگر انسان های فروتن است. می توانید ویدیوی دیدار بیل کلینتون و نلسون ماندلا را مشاهده کنید.

می توانید لبخند آنها؛ نگاه های عمیق به چشمان یکدیگر؛ لمس شانه های دیگری و سر تکان دادن های از روی تأییدشان را ببینید. رفتار آنها حاکی از احترام و حسن نیت است.

۳- ریسک پذیر هستند

ریسک پذیری ممکن است عدم قطعیت را در شما ایجاد بکند. چرا که این امر شما را در معرض قضاوت های دیگران قرار می دهد و ممکن است خجالت زدگی را افزایش دهد. این تعاریف ممکن است مبهم باشد؛ بنابراین؛ چند مثال آورده ایم:

ریسک پذیری یعنی نزدیک شدن به یک فرد غریبه در کافی شاپ و پیشنهاد یک قرار ملاقات به او دادن. ریسک پذیری یعنی برای ۱۹۵ نفر سخنرانی کنید؛ حتی زمانی که از سخنرانی های عمومی خیلی واهمه دارید. ریسک پذیری یعنی بتوانید نظرات و اعتقادتان را که بر خلاف نظر اکثریت یک جمع است؛ بیان کنید.

برن براون؛ روانشناس اجتماعی با ۱۰ سال سابقه در مطالعه ی ریسک پذیری؛ یکی از گفتگوهای همایش تد را برگزار کرده است که با بیش از ۲۰ میلیون بار مشاهده؛ به پربیننده ترین نمایش تبدیل شده است. شما هم اگر نظری دارید با ما مطرح نمایید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات لینکی

جدیدترین اخبار