تبلیغات


هر روز صدها مطالب خواندنی و سرگرمی و خبری از سراسر اینترنت فقط در بروفان

سیل در گلستان در سال ۹۰ پیش‌بینی شده بود

سیل در گلستان در سال ۹۰ پیش‌بینی شده بود

۸۴۵۸۲۹

۳۶۶۱ بازدید

خبرفوری: پژوهشی که احتمال سیل در گلستان را در سال ۹۰ پیش بینی کرده و نسبت به توسعه شهری در این استان هشدار داده بود.

bia2tafrih.ir/wp-content/uploads/2019/03/bia2tafrih.com_2019-03-27_10-06-06.jpg” alt=”سیل در گلستان در سال ۹۰ پیش بینی شده بود” width=”550″ height=”372″ align=””/>

در سال ١٣٨٩ قرارداد طرحی پژوهشی با عنوان «مدیریت سیل با بهره گیری از سامانه های GIS و RS در استان گلستان» میان سازمان نقشه برداری کشور و استانداری #گلستان منعقد شد. دکتر #علیرضا_قراگوزلو دانشیار آموزشکده فنی نقشه برداری و مشاور آمایش سرزمین و محیط زیست رئیس #سازمان_نقشه_برداری_کشور مجری این طرح بود که نتایجش را پس از یکسال ضمن ارائه به استانداری گلستان –در دوره استانداری مهندس محمودزاده- در قالب کتابی با عنوان «مدیریت بحران و سیل با استفاده از سامانه‎های اطلاعات مکانی» منتشر کرد.

▫️هدف از این پژوهش، مدیریت سیل با بهره گیری از سامانه‌های GIS و RS در استان گلستان بود که کارکرد GISدر مدیریت سیل، قبل از حادثه و حین حادثه و بعد از بحران را به وضوح نشان می‎داد.

▫️در این پژوهش با استفاده از داده‎های مکانی، تصاویر ماهواره ای و مدلسازی در محیط GIS، مناطق پر خطر پهنه بندی شدند. نقشه های تهیه شده در حوزه گرگانرود در محیط GIS با توجه به اطلاعاتی که از پردازش تصاویر ماهواره‌ای اخذ شد و مدل‌های تحلیل بحران سیل، آنالیز و پهنه‌های خطر طبقه بندی شدند. نتایج حاصل از آنالیزهای پیچیده مکانی و ترکیب داده‎های ماهواره ای و توصیفی و تحلیل های آماری حاکی از گستردگی محدوده در خطر، در مناطق وسیعی از استان گلستان به ویژه حوزه گرگانرود بود و نشان می‎داد که این مناطق در معرض سیل قرار دارند. بخش مهم دیگر این پژوهش، طبقه بندی خطر سیل در این حوزه گسترده بود و نسبت به توسعه شهری در مناطق پهنه بندی شده، هشدار داد شد و توصیه شده بود که هرگونه بهره برداری از منابع طبیعی در این مناطق، باید با ملاحظات خاصی توام باشد.

▫️بر این اساس به استانداری گلستان پیشنهاد شد که اولا به این نتایج در توسعه شهری توجه شود و ثانیا برای مدیریت سیل در این استان و انجام کارهای پژوهشی و مدلسازی احتمال وقوع سیل، سرمایه گذاری لازم صورت پذیرد.

Powered by WPeMatico

سیل در گلستان در سال ۹۰ پیش‌بینی شده بود

Rate this post به اشتراک بگذارید...

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات لینکی

جدیدترین اخبار