تبلیغات


هر روز صدها مطالب خواندنی و سرگرمی و خبری از سراسر اینترنت فقط در بروفان

لکه بینی در بارداری؛ علت چیست؟

وب‌سایت نبض ما: شما ممکن است با دیدن مقداری خون روی تخت خواب یا قطرات اندک ریخته شده خون روی لباس زیر خود متوجه لکه بینی شوید. این خون روشن‌تر از خون در دوره قاعدگی طبیعی خواهد بود و آن قدر نیست تا به واسطه آن تمام نوار بهداشتی پر شود.

چه چیز باعث لکه بینی در دوران بارداری می‌شود؟

رنگ لکه بینی در دوران بارداری

لکه بینی به ترشحات خونی کم یا کمرنگ صورتی، قرمز یا قهوه‌ای تیره (آهن زنگ زده) گفته می‌شود. زن باردار در مواجهه با لکه بینی در دوران بارداری یا ترشحات کم رنگ خون می‌تواند احساس بدی داشته باشد، اما این موضوع نشانه‌ای بروجود مشکل در فرد نیست.

بسیاری از زنانی که لکه بینی در دوران بارداری داشته اند، فرزندی سالم را به دنیا آورده اند.

چه چیز باعث لکه بینی در دوران بارداری می‌شود؟

لکه بینی در سه ماهه اول بارداری

تخمین زده می‌شود که حدود ۲۵ درصد زنان، لکه بینی در دوران بارداری را در ۱۲ هفته اول بارداری خود تجربه می‌کنند.

یک مطالعه در سال ۲۰۱۰ نشان می‌دهد، لکه بینی اکثرا در شش و هفت امین هفته بارداری رخ می‌دهد. لکه بینی همواره نشانه‌ای از سقط جنین یا مشکل دار بودن بارداری نیست.

لکه بینی اولین سه ماهه باردای ممکن است به دلایل زیر باشد:

خونریزی ناشی از لانه گزینی حاملگی خارج رحم سقط جنین عوامل ناشناخته

در ادامه مواردی را در مورد این علت‌های ممکن مشاهده می‌کنید:

خونریزی ناشی از لانه گزینی

خونریزی ناشی از لانه گزینی بسته به حاملگی از ۶ تا ۱۲ روز طول می‌کشد. این امر نشانه‌ای بر لانه گزینی جنین در دیواره رحم است. همه زنان این نوع خونریزی را تجربه نمی‌کنند، اما برای برخی زنانی یکی از اولین نشانه‌های بارداری است.

چه چیز باعث لکه بینی در دوران بارداری می‌شود؟

خونریزی ناشی از لانه گزینی معمولا صورتی کم رنگ تا قهوه‌ای پر رنگ است که با رنگ خون ناشی از پریودی تفاوت دارد، زیرا یک لکه بینی خفیف است. خونریزی به حدی نخواهد بود تا شما مجبور به استفاده از پد بهداشتی بشوید. به هنگام استفاده از سرویس بهداشتی این خون درسنگ توالت سقوط نخواهد کرد.

خونریزی ناشی از لانه گزینی فقط چند ساعت به طول می‌انجامد و خود به خود قطع خواهد شد.

حاملگی خارج از رحم

یک حالت اورژانسی در پزشکی است که هنگامی که تخمک‌های بارور شده خارج از رحم به هم متصل شوند. از لکه بینی خفیف تا زیاد می‌تواند نشانه‌ای بر وجود حاملگی خارج از رحم باشد.

خونریزی یا لکه بینی در حاملگی خارج از رحم معمولا با نشانه‌های زیر همراه است:

درد شدید یا خفیف در لگن یا شکم ضعف، سرگیجه یا خستگی فشار در مقعد

در صورتی که نشانه‌های بالا را داشتید سریعا با پزشک تماس بگیرید

زایمان زودرس یا سقط جنین

سقط جنین اغلب در ۱۳ هفته اول حاملگی رخ می‌دهند. اگر می‌دانید که باردار هستید و خونریزی قهوه‌ای یا قرمز روشن یا بدون گرفتگی عضلات دارید، با پزشک خود صحبت کنید.

در حالت سقط جنین، شما هم چنین ممکن است علائم زیر را بینید:

درد خفیف تا شدید پشت کاهش وزن موکوس سفید-صورتی گرفتگی یا انقباضات عضلات خروج بافت‌های لخته مانند از واژن کاهش سریع علایم حاملگی

هنگامی که سقط جنین آغاز شده باشد کار زیادی را برای نجات جنین نمی‌توان انجام داد، ولی شما بهتراست با دکتر تماس بگیرید تا بارداری خارج از رحم یا دیگر عوامل رد شوند.

پزشک شما احتمالا دو یا چند آزمایش خون برای بررسی میزان هورمون حاملگی شما انجام می‌دهد. این هورمون گنادوتروپین کوریونی (hCG) نام دارد.

آزمون‌ها ۲۴ تا ۴۸ ساعت فاصله خواهند داشت. علت این که شما نیاز به بیش از یک آزمایش خون دارید این است که پزشک شما می‌تواند تعیین کند که آیا سطح hCG شما کاهش می‌یابد یا خیر. کاهش سطح hCG نشان دهنده از دست دادن بارداری است.

چه چیز باعث لکه بینی در دوران بارداری می‌شود؟

داشتن سقط جنین به این معنا نیست که شما در آینده مشکلی در بارداری دارید. همچنین خطر ابتلا به سقط جنین‌های آینده را افزایش نمی‌دهد، اگرچه ممکن است شما پیش از این سقط جنین‌های متعدد داشته باشید.

مهم است که توجه داشته باشیم که سقط جنین به طور کلی به دلیل چیزی که شما انجام داده یا نداده اید نیست. مطالعات نشان می‌دهد که سقط جنین تا ۲۰ درصد از افرادی که باردار هستند، شایع است و اتفاق می‌افتد.

شما ممکن است با لکه بینی خفیف بعد از رابطه جنسی و فعالیت زیاد مواجه شوید.

عفونت یکی دیگر از دلایل ممکن برای لکه بینی در دوران بارداری است، به همین دلیل مهم است که با پزشک خود در مورد لکه بینی در حین بارداری صحبت کنید. آن‌ها می‌توانند علل جدی تری را بررسی نمایند.

علل نامعلوم و تعریف نشده

ممکن است لکه بینی در دوران بارداری به دلایل ناشناخته‌ای اتفاق بیافتد. به طور کلی در زایمان زودرس در بدن تغییرات زیادی رخ می‌دهد. تغییرات در دهانه رحم شما ممکن است در برخی از زنان به دلیل خونریزی خفیف باشد. تغییرات هورمونی نیز ممکن است دلیلی بر این موضع باشد.

علت لکه بینی در سه ماهه دوم بارداری

خونریزی یا لکه بینی کم در سه ماهه دوم بارداری ممکن است به علت ناراحتی رحم، معمولا پس از رابطه جنسی یا تست گردن رحم (پاپ اسمیر) باشد که امری معمول است و جای نگرانی ندارد.

پولیپ گردن رحم یکی دیگر از دلایل ممکن برای خونریزی در سه ماهه دوم بارداری است که این پولیپ‌ها معمولا بی ضرر و بی خطر هستند. به علت افزایش تعداد عروق خونی در بافت اطراف دهانه رحم، شما ممکن است از ناحیه اطراف دهانه رحم دچار لکه بینی شوید. در صورتی که هر گونه خونریزی واژینال را که همانند خونریزی دوران قاعدگی باشد را تجربه کردید به پزشک خود اطلاع دهید.

خونریزی بیش از حد در دومین دوره سه ماهه ممکن است است نشانه‌ای بر شرایط اورژانسی نظیر جفت سر راهی (گاه جفت در قسمت تحتانی رحم قرار می‌گیرد و دهانه رحم (سرویکس) که محل خروج جنین هنگام زایمان است را بطور کامل یا ناقص مسدود می‌کند)، زایمان زودرس و سقط جنین باشد.

دلایل لکه بینی در دوران بارداری در سه ماهه سوم

خونریزی یا لکه بینی دراواخر دوران بارداری ممکن است بعد از رابطه جنسی یا تست دهانه رحم رخ دهد؛ که امری رایج است و معمولا جایی برای نگرانی نیست که می‌تواند به دلیل خونریزی برای به دنیا آمدن نوزاد باشد.

چه چیز باعث لکه بینی در دوران بارداری می‌شود؟

اگر در دوران بارداری دچار خونریزی شدید واژینال شدید، به اورژانس اضطراری مراجعه کنید. این خونریزی می‌تواند ناشی از عوامل زیر باشد:

جفت سر راهی قطع ناگهانی جفت پارگی سرویکس یا واژن

مراقبت‌های اورژانسی به موقع برای ایمنی شما و کودک تان ضروری است.

در صورتی که شما لکه بینی با جریان خون کمتر را تجریه کردید بهتر است با پزشک تماس بگیرید بسته به میزان علائم لکه بینی در دوران بارداری ممکن است نیازمند ارزیابی باشید.

نشانه‌های سقط جنین بعد از لکه بینی

سه ماهه اول

اغلب سقط جنین در ۱۳ هفته اول حاملگی رخ می‌دهد. حدود ۱۰ درصد از همه حاملگی‌های شناخته شده بالینی به سقط جنین پایان می‌دهند.

در صورتی که لکه بینی یا خونریزی واژینال داشته اید که پس از چندین ساعت خود به خود متوقف نشده باشد؛ به دکتر خود بگویید. همچنین ممکن است در کمر یا شکم خود درد داشته باشید یا خروج مایع یا بافتی از واژن خود همراه با علائم زیرهمراه با درد یا گرفتگی عضلات را تجربه کنید:

کاهش وزن موکوس سفید-صورتی انقباضات کاهش ناگهانی علائم بارداری

در هفته‌های اولیه بارداری، بدن شما می‌تواند بافت جنینی خود را بیرون ببرد و نیازی به هیچ روش پزشکی ندارد، اما شما سقط جنین داشته اید و یا فکر می‌کنید که جنین شما در حال سقط شدن است باید به پزشک خود اطلاع دهید. آنان می‌توانند از این موضوع که تمامی بافت‌ها عبور کرده اند اطمینان حاصل نمایند و هم چنین یک بررسی کلی برای اطمینان خوب بودن اوضاع عمومی شما انجام می‌دهند.

علاوه بر سه ماهه اول بارداری یا اگر عوارضی وجود داشته باشد شما ممکن است نیازمند روشی به نام کورتاژ بود که به کمک آن از خونریزی و عفونت جلوگیری شود. مسلط بودن به احساسات خود در این لحظه از اهمیت بالایی برخوردار است.

علل لکه بینی در سه ماهه دوم و سوم بارداری

علائم سقط جنین دیرهنگام (پس از ۱۳ هفته) به شرح زیر است:

جنین تکان نمی‌خورد خونریزی و لکه بینی واژنی گرفتگی پشت یا شکم دفع بافت‌ها و مایعات نامشخصی از واژن

در صورتی که چنین علائمی دارید به پزشک خود اطلاع دهید. در صورتی که جنین دیگر زنده نباشد دکتر می‌تواند از طریق واژن جنین را خارج نماید یا پزشکتان ممکن است با انجام عمل جراحی و روش تخلیه (D. & E) نامیده می‌شود، اقدام به خارج کردن نوزاد می‌کند.

چه چیز باعث لکه بینی در دوران بارداری می‌شود؟

سقط در سه ماهه دوم یا سوم مستلزم مراقبت‌های فیزیکی و عاطفی است. در مورد زمانی که می‌توانید به کار بازگردید از پزشک خود سوال بپرسید. اگر فکر می‌کنید زمان بیشتری برای بهبود عاطفی نیاز دارید، به پزشک خود اطلاع دهید. آنان می‌توانند مستنداتی را ارایه دهند تا به واسطه آن شخص کارفرما به شما اجازده دهد تا زمان بیشتری مرخصی داشته باشید.

در صورتی که خواستید دوباره باردار شوید در مورد مدت زمانی که لازم است بین آن فاصله باشد سوال بپرسید.

پزشک شما چگونه لکه بینی را تشخیص می‌دهد؟

تجربه سقط جنین می‌تواند ناراحت کننده باشد. بدانید که سقط جنین گناه شما نیست. در این زمان دشوار به خانواده و دوستانتان خود تکیه کنید. می‌توانید به مشاور مراجعه نمایید و مدت زمانی را که نیاز دارید با وی صحبت نمایید.

بسیاری از زنان پس از سقط جنین، بارداری موفقی دارند. هنگامی که آماده شدید با پزشک خود صحبت نمایید.

اگر متوجه شدید که خونریزی ناشی از لانه گزینی نیست یا بعد از چند ساعت به خودی خود متوقف نمی‌شود، ممکن است پزشک به شما پیشنهاد ارزیابی بدهد. این ارزیابی شامل بررسی واژن به منظور دست یابی به میزان خونریزی است. آن‌ها همچنین ممکن است سونوگرافی شکمی یا واژن را برای تأیید وجود جنین سالم و طبیعی در حال رشد و هم چنین بررسی ضربان قلب او انجام دهند.

در اوایل دوران بارداری شما ممکن است نیاز به یک آزمایش خون گونادوتروپین کوریونی (hCG) داشته باشید. این آزمون برای بارداری، طبیعی است و می‌تواند به تشخیص حاملگی خارج از رحم یا جلوگیری از سقط جنین احتمالی کمک کند. گروه خونیتان هم تایید خواهد شد.

آیا لکه بینی در دوران بارداری خطرناک است؟

لکه بینی در دوران بارداری همیشه سبب زنگ خطر نمی‌شود. بسیاری از زنان دراوایل دوران بارداری خونریزی لانه گزینی را تجربه می‌کنند. به عنوان مثال، این که بعد از رابطه جنسی خونریزی داشته باشید امری طبیعی است.

در صورتی که خونریزی خود به خود متوقف نشد و حجم آن بیشتر شد به دکتر خود اطلاع دهید. در صورتی که هریک از نشانه‌های لکه بینی را داشته اید مانند کمر درد، تب یا گرفتگی عضلات به او اطلاع دهید.

به یاد داشته باشید که بسیاری از زنانی که دچار لکه بینی در دوران بارداری می‌شوند در آینده زایمان‌های موفقی داشته اند. پزشک تان می‌تواند به شما در ارزیابی نشانه‌های ممکن کمک کند.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات لینکی

جدیدترین اخبار

 • تمرین های فرم دهی ایده‌آل در بازوها

  با ما همراه باشید تا برنامهٔ ورزشی مناسبی برای فرم دهی بازوها در یک برنامه سه ماهه در اختیارتان قرار بدهیم. با اضافه کردن این برنامه‌ها به...

 • ضربان قلب نرمال چیست؟

  ضربان قلب به تعداد تپش‌های قلب در بازه زمانیِ یک دقیقه گفته می‌شود. قلب یک عضو ماهیچه‌ای در مرکز سینه است. زمانی که قلب می‌تپد، خونی حاوی اکسیژن و...

 • فواید آب گوجه فرنگی چیست؟

  بیشتر مردم برای پیشگیری از بیماری‌های قلبی-عروقی اقداماتی مانند ترک سیگارانجام می‌دهند. اما برخی از عوامل مانند بالا رفتن سن، خارج از کنترل است و...

 • آشنایی با روانشناسی رفتاری

  رفتارگرایی که با نام روانشناسی رفتاری نیز شناخته می‌شود، یک نظریه‌ی آموزشی بر پایه‌ی این ایده است که همه‌ی رفتارها از طریق شرطی شدن حاصل می‌شوند....

 • معرفی رفتار درمانی شناختی

  درمان شناختی رفتاری یا به اختصار سی.بی.تی (CBT)، یک روش روان‌درمانی کوتاه‌مدت است که روان‌درمانگران از آن برای آموزش افراد استفاده می‌کنند و...

 • آشنایی با هنردرمانی

  هنردرمانی در بهبودی و درمان مشکلات مختلفی نقش دارد. به کمک آن می‌توان از ابعاد مختلف به درمان مشکلات فردی پرداخت. زیرا طی آن افراد خود را بروز...

 • چه مدت‌زمانی طبیعت‌گردی کنیم تا سالم بمانیم؟

  محققان این دانشگاه گروهی ۲۰هزارنفره از مردم انگلیس را برای تحقیقات‌شان انتخاب کردند. آنها تأثیر مدت‌زمان طبیعت‌گردی مردم بر سلامت جسمی و...

 • ورزش بادی اتک چیست؟

  بادی اتک گروهی از برنامه‌های تناسب اندام است که شرکتی در نیوزیلند به‌نام لس میلز (Les Mills) آن را طراحی کرده است. بادی اتک یک ورزش هوازی است که...

 • روش های رسیدن به اندام دلخواه بعد از سزارین

  همواره قبل از شروع رژیم و حرکات ورزشی با پزشک خود مشورت کنید. با توجه به اینکه بعد از سزارین رژیم و ورزش ممکن است مشکلاتی را به‌همراه داشته باشد،...

 • مزایای ورزش بدمینتون

  بدمینتون یک بازی ساده است که همه‌ی افراد در هر رده‌ی سنی می‌توانند از انجام آن لذت ببرند. برای انجام بدمینتون فقط کافی است دو راکت، یک یار، یک...

 • پاوربانک شیائومی ۱۰۰۰۰ بهترین قیمت فروشگاه لردیا

  خرید بهترین پاوربانک شیائومی با توان ۱۰۰۰۰ میلی آمپر قطعا برای شما هم پیش آمده که با پیام low battery موبایل ، تبلت و یا اسمارت فون خود مواجه...

 • خطرات استفاده از ضدآفتاب‌های خانگی

  یک مطالعهٔ جدید نشان می‌دهد محصولات ضدآفتاب طبیعی ممکن است حتی زندگی ما را در معرض خطر قرار دهند. دکتر لارا مک کینزی (Lara McKenzie) یکی از...

 • بهترین ورزش برای مغز

  با توجه به مطالعه‌ای جدید بر روی موش‌ها، به نظر می‌رسد بعضی از ورزش‌ها نسبت به بقیه برای تقویت مغز مفیدتر باشند. برای اولین بار، دانشمندان تأثیرات...

 • علت سکته قلبی در جوانان

  با نگاه کردن به آمار، منطقی است که تصور کنید خطر ابتلا به حمله‌ی قلبی در افراد جوان نسبتا پایین است. درواقع از ۷۳۵ هزار مورد حمله‌ی قلبی که هر سال...

 • راه های درمان افتادگی دریچه میترال قلب

  افتادگی دریچه میترال معمولا در تمام عمر، فرد را همراهی می‌کند، اما گاهی‌اوقات فردی که به آن دچار است حتی متوجه وجود این نارسایی هم نمی‌شود و از...

 • آشنایی با آنژیوگرافی قلب

  در طول آنژیوگرافی قلب از یک ماده‌ی حاجب پرتونگاری استفاده می‌شود. این ماده چیزی شبیه به رنگ است که با پرتو ایکس آشکار می‌شود. ماده‌ی حاجب به...

 • ویتامین‌ های مورد نیاز بدن خود را از روش‌های طبیعی دریافت کنید

  بسیاری از انواع ویتامین‌ ها معمولا در رژیم غذایی روزانه‌ی شما وجود دارد و یا می‌توانید با برنامه‌ریزی اصولی آن را در برنامه‌ی غذایی خود بگنجانید....

 • تنگ گنجه‌ای، چشم انداز بینظیری از شاهکار طبیعت

  تنگه گنجه ای یاسوج تنگ گنجه‌ای در دره‌ای زیبا و سرسبز نقاشی بینظیری از شاهکار طبیعت و آواز پرندگان و صدای باد و شرشر صدای رودخانه و هوای...

 • دانلود مقاله، تحقیق، گزارش کارآموزی و پروژه دانشجویی

    سیستم همکاری در فروش داتیس فایل به شما این امکان را می دهد تا فایل های مجاز خود که همان محصولات دیجیتالی شما هستند را به آسان ترین روش ممکن...

 • بادمجان چه فوایدی دارد؟

  بادمجان در رنگ‌ها و اندازه‌های مختلفی وجود دارد. رنگ بادمجان اغلب بنفش است اما می‌تواند قرمز، سبز و حتی سیاه باشد. علاوه بر بافت منحصربه‌فرد و...

 • ماهی چه فوایدی برای سلامتی دارد؟

  ماهی دارای ارزش تغذیه ای بسیار بالایی است و اکثر مواد مغذی مفید و ضروری برای انسان را به تنهایی داراست. ولی ویژگی مخصوص ماهی که آن را بین سایر...

 • آشنایی با خواص سنبل الطیب برای سلامتی

  سنبل الطیب در بسیاری از چای‌های مخلوط خواب‌آور وجود دارد. کمک به داشتن خواب آرام، تنها یکی از خواص سنبل الطیب است. زیرا این گیاه علاوه‌براین،...

 • خدمات سئو چیست ؟

  اجرای قوانین و دستورالعملهایی که برای بهینه سازی و ارتقاء جایگاه سایت در موتورهای جستجوگر انجام می شود را خدمات سئو می توان نامید . در واقع خدمات...

داغ ترین اخبار

 • پاوربانک شیائومی ۱۰۰۰۰ بهترین قیمت فروشگاه لردیا

  خرید بهترین پاوربانک شیائومی با توان ۱۰۰۰۰ میلی آمپر قطعا برای شما هم پیش آمده که با پیام low battery موبایل ، تبلت و یا اسمارت فون خود مواجه...

 • تمرین های فرم دهی ایده‌آل در بازوها

  با ما همراه باشید تا برنامهٔ ورزشی مناسبی برای فرم دهی بازوها در یک برنامه سه ماهه در اختیارتان قرار بدهیم. با اضافه کردن این برنامه‌ها به...

 • مزایای ورزش بدمینتون

  بدمینتون یک بازی ساده است که همه‌ی افراد در هر رده‌ی سنی می‌توانند از انجام آن لذت ببرند. برای انجام بدمینتون فقط کافی است دو راکت، یک یار، یک...

 • روش های رسیدن به اندام دلخواه بعد از سزارین

  همواره قبل از شروع رژیم و حرکات ورزشی با پزشک خود مشورت کنید. با توجه به اینکه بعد از سزارین رژیم و ورزش ممکن است مشکلاتی را به‌همراه داشته باشد،...

 • ورزش بادی اتک چیست؟

  بادی اتک گروهی از برنامه‌های تناسب اندام است که شرکتی در نیوزیلند به‌نام لس میلز (Les Mills) آن را طراحی کرده است. بادی اتک یک ورزش هوازی است که...

 • چه مدت‌زمانی طبیعت‌گردی کنیم تا سالم بمانیم؟

  محققان این دانشگاه گروهی ۲۰هزارنفره از مردم انگلیس را برای تحقیقات‌شان انتخاب کردند. آنها تأثیر مدت‌زمان طبیعت‌گردی مردم بر سلامت جسمی و...

 • آشنایی با هنردرمانی

  هنردرمانی در بهبودی و درمان مشکلات مختلفی نقش دارد. به کمک آن می‌توان از ابعاد مختلف به درمان مشکلات فردی پرداخت. زیرا طی آن افراد خود را بروز...

 • معرفی رفتار درمانی شناختی

  درمان شناختی رفتاری یا به اختصار سی.بی.تی (CBT)، یک روش روان‌درمانی کوتاه‌مدت است که روان‌درمانگران از آن برای آموزش افراد استفاده می‌کنند و...

 • آشنایی با روانشناسی رفتاری

  رفتارگرایی که با نام روانشناسی رفتاری نیز شناخته می‌شود، یک نظریه‌ی آموزشی بر پایه‌ی این ایده است که همه‌ی رفتارها از طریق شرطی شدن حاصل می‌شوند....

 • فواید آب گوجه فرنگی چیست؟

  بیشتر مردم برای پیشگیری از بیماری‌های قلبی-عروقی اقداماتی مانند ترک سیگارانجام می‌دهند. اما برخی از عوامل مانند بالا رفتن سن، خارج از کنترل است و...