تبلیغات


هر روز صدها مطالب خواندنی و سرگرمی و خبری از سراسر اینترنت فقط در بروفان

۱۰ دلیل برای سفر به باکو، پایتخت زیبای آذربایجان

برترین ها - ترجمه از حسین علی پناهی: شهر باکو، پایتخت آذربایجان، یکی از جدیدترین و دوست داشتنی‌ترین مقاصد گردشگری در حال شلوغ شدن در جهان است که می‌توان آن را ترکیبی هیجان انگیز از پیشرفت نفت-محور و فرهنگ‌های باستانی آسیایی دانست. شهر باکو ترکیبی بی نقص از قدیم و جدید است با آسمانخراش‌های آینده نگرانه که در برابر معماری باستانی مساجد محلی و دیگر بنا‌های مشهور شهر قرار گرفته اند.

۱۰ دلیل برای سفر به باکو، پایتخت زیبای آذربایجان

باکو یک مقصد گردشگری هیجان انگیز و کشف نشده است که پس از ورود به آن کار‌های زیادی برای انجام دادن خواهید داشت. از جاذبه‌های مهم این شهر می‌توان به غذا‌های محلی خوشمزه، قصر‌ها و قلعه‌های زیبای متعلق به دوران قرون وسطی و یا مسیر‌های پیاده روی در خیابان‌های شهر و تماشای معماری مدرن آن اشاره کرد. اگر قصد سفر به آسیای مرکزی به شکل تور یا به صورت شخصی را دارید در ادامه دلایلی که بر اساس آن‌ها باید باکو را نیز به فهرست مقاصد گردشگری خود اضافه کنید آورده ایم.

۱- ارزان بودن شهر

۱۰ دلیل برای سفر به باکو، پایتخت زیبای آذربایجان

باکو شهری بسیار ارزان در مقایسه با دیگر شهر‌های توریستی پرطرفدار منطقه است و می‌توانید با استفاده از مبلغی نسبتاً ناچیز در بهترین مکان‌های اقامتی شهر ساکن شده و از هر جایی که خواستید دیدن کنید. برای گشت و گذار در داخل شهر نیز می‌توانید از اتوبوس یا مترو استفاده کنید که هزینه هر مسیر با آن‌ها کمتر از یک دلار خواهد بود.

۲- امنیت باکو

۱۰ دلیل برای سفر به باکو، پایتخت زیبای آذربایجان

اگر چه تعداد گردشگرانی که به شهر باکو می‌آیند در سال‌های گذشته افزایش قابل توجهی داشته، اما در مقایسه با دیگر شهر‌های توریستی آسیا تعداد گردشگران کمتری دارد. با این وجود شهر باکو از امنیت بسیار بالایی برخوردار بوده و برای گردش در شهر چه در روز و چه در شب با مشکل خاصی از این لحاظ روبرو نخواهید شد. مردم محلی رفتار بسیار دوستانه‌ای داشته و بسیار خونگرم هستند. آن‌ها حتی با وجود موانع زبانی نیز با لبخند و کنجکاوی از گردشگران استقبال می‌کنند.

۳- بخش قدیمی شهر باکو

۱۰ دلیل برای سفر به باکو، پایتخت زیبای آذربایجان

بخش قدیمی شهر با عنوان «شهر قدیمی» در داخل یک دیوار قرار گرفته و توسط محلی‌ها با نام «ایچری شهر» (Icheri Sheher) شناخته می‌شود. این بخش از شهر باکو در فهرست میراث فرهنگی یونسکو قرار گرفته و دریچه‌ای حیرت انگیز را به درون زندگی و دوران زندگی ساکنان شهر باکو در قرون ۱۲ تا ۱۶ میلادی باز می‌کند. می‌توانید در تور گردش در این بخش از شهر شرکت کنید یا خودتان به تنهایی به گردش در آن بپردازید. با این وجود استفاده از راهنما‌های صوتی که در بسیاری از کیوسک‌های گردشگری مستقر در سراسر شهر یافت می‌شود بهترین گزینه خواهد بود. با دنبال کردن این راهنمای صوتی همه این منطقه از شهر را بدون مشکل پیدا کرده و در نهایت شیفته فرهنگ گذشته این شهر دوست داشتنی خواهید شد.

۴- دیوار قلعه

۱۰ دلیل برای سفر به باکو، پایتخت زیبای آذربایجان

دیوار قلعه در باکو تا قرن شانزدهم میلادی از این شهر در مقابل حملات اقوام مهاجم حفاظت کرده است. این دیوار ابتدا در قرن ۱۲ میلادی ساخته شد، اما در طول قرن‌های بعد بار‌ها ویران گردید. در نهایت در قرن شانزدهم بود که ساکنان محلی دیوار را به شکلی مستحکم بازسازی کرده و یک دیوار جدید را با ارتفاعی کمتر از دیوار اصلی در اطراف شهر احداث کردند. در این صورت اگر مهاجمی می‌توانست از دیوار اول عبور کند خندق پر از آبی که بین دو دیوار وجود داشت گرفتار می‌شد و بدین ترتیب اسیر کردن او بسیار راحت می‌بود. روی در ورودی این دیوار، علامت نگهبان شهر حک شده است، سر گاو نری که توسط سر‌های چند شیر، یک خورشید و یک ماه محافظت می‌شود و حفاظت ۲۴ ساعته شبانه روزی را نشان می‌دهد. دیوار قلعه بیش از ۲۵ برج و ۵ دروازه بزرگ دارد که پیدا کردن مسیر در میان آن‌ها بدون راهنما کمی دشوار خواهد بود.

۵- کاروانسرا‌های دیدنی

۱۰ دلیل برای سفر به باکو، پایتخت زیبای آذربایجان

باکو داستان‌های زیادی از گذشته خود برای گفتن دارد، زیرا این شهر در مسیر جاده مشهور ابریشم قرار داشته است، جاده‌ای که توسط بیابان نشینان و بازرگانان سراسر آسیا مورد استفاده قرار می‌گرفت. کاروانسرا‌ها نیز اماکنی شبیه مهمانخانه و هتل در گذشته بودند که از آن‌ها برای استراحت و مهیا شدن برای ادامه سفر استفاده می‌شد. نکته جالب این است که معماری این کاروانسرا‌ها در طول هزاران کیلومتر از جاده ابریشم مشابه و استاندارد است. شهر باکو دارای دو کاروانسرای بسیار بزرگ و معروف متعلق به قرن ۱۴ میلادی است که به خوبی حفظ شده اند. این کاروانسرا‌ها هنوز هم کاربردی بوده و مکانی فوق العاده برای غذا خوردن و سر کشیدن نوشیدنی‌های محلی در زیر درختان باستانی است.

۶- برج دوشیزه

۱۰ دلیل برای سفر به باکو، پایتخت زیبای آذربایجان

برج موسوم به «برج دوشیزه» (Maiden Tower) یکی دیگر از اماکن به ثبت رسیده در میراث فرهنگی یونسکو در شهر باکو است که به خاطر ظاهر منحصربفرد و کاربرد خود باعث حیرت باستان شناسان و تاریخ نگاران شده است. اگر چه کسی هنوز به طور دقیق و قطعی نمی‌داند هدف از ساخت این سازه زیبا چه بوده، اما شاید ساخت آن بخشی از یک استراتژی دفاعی توسط ساکنان شهر در قرن ۵ یا ۶ میلادی بوده است. یک تئوری دیگر نیز بر این باور است که مردم محلی سعی در بررسی و تحقیق در مورد ماه و دیگر اجرام آسمانی داشته اند و به همین دلیل سعی کردند بلندترین برجی که می‌شد ساخت را بسازند. برخی دیگر نیز بر این باورند که این برج در واقع معبدی برای آتش پرستان بوده و اگر از بالا به آن نگاه شود به شکل شکوفه یا «buta» است که نماد آتش و روشنی در میان زرتشتیان بوده است. برج دوشیزه دارای ۸ طبقه یا سطح است که در هر کدام تجربه متفاوتی خواهید داشت؛ و وقتی که به بالای برج برسید، نمای زیبای ۳۶۰ درجه‌ای از شهر باکو در انتظار شماست. این برج همچنین یک شاهکار معماری به شمار می‌آید، زیرا قرن‌ها استوار مانده که از دیوار‌های ضخیم ۵ متری و پایه‌های بسیار مستحکم آن نشأت گرفته است.

۷- مجموعه خانقاه شهر باکو

۱۰ دلیل برای سفر به باکو، پایتخت زیبای آذربایجان

در سال ۱۹۶۴ میلادی، باستان شناسان یک کلیسا و بازاری در مجاورت آن را در این شهر کشف کردند که قرن‌ها در زیر خاک مدفون شده بود. به مجموعه خانقاه شهر باکو بروید و به مکانی در سایه سر بزنید که فروشندگان در روز‌های گرم تابستان به آنجا پناه برده و هنوز هم فروشندگانی در آن فعالیت می‌کنند. در وسط این بازار با چند تابوت سنگی روبرو خواهید شد که در قلعه سبائیل (Sabayil Fortress) پیدا شده اند، قلعه‌ای که اکنون در زیر آب‌های دریای خزر دفن شده است.

۱۰ دلیل برای سفر به باکو، پایتخت زیبای آذربایجان

این تابوت‌های سنگی سال‌ها قبل به این بازار منتقل شده اند و داستان‌های بسیاری برای گفتن دارند. این سازه‌های سنگی یادبود دارای سمبل‌هایی حکاکی شده هستند که در مورد افراد مرده دفن شده در آن‌ها اطلاعاتی را ارائه می‌دهند. برای مثال چکمه‌ها و کفش‌هایی که روی این تابوت‌ها حکاکی شده نشان می‌دهد که فرد دفن شده در آن کفاش بوده است. روی هم رفته، خرابه‌های این بازار قدیمی دریچه خوبی به روی زندگی مردم این منطقه در قرن ۱۶ میلادی به روی شما باز خواهد کرد.

۸- مرکز حیدر علی اف

۱۰ دلیل برای سفر به باکو، پایتخت زیبای آذربایجان

زا‌ها حدید یکی از مشهورترین و خلاق‌ترین طراحان و معماران معاصر جهان بود و مرکز فرهنگی حیدر علی اف در باکو نیز قصیده‌ای دیدنی است که توسط او برای میراث اسلامی شهر سروده شده است. طرح این سازه از خوشنویسی به زبان عربی الهام گرفته شده و عناصر آن به شکلی سیال در هم تنیده شده اند. اگر چه در این مرکز چندین نمایشگاه بین المللی نیز فعال هستند، اما معمولاً آثار هنری و فرهنگی محلی در آن به نمایش در می‌آیند. ظاهر این بنا شما را حیرت زده کرده و گشت و گذار در داخل آن دستکم یک نصف روز زمان خواهد برد.

۹- آتش یانار داغ

۱۰ دلیل برای سفر به باکو، پایتخت زیبای آذربایجان

آتشی که بیش از ۴۰۰ سال است بی محابا می‌سوزد باعث شده که به باکو لقب «سرزمین آتش» بدهند. این آتش که «یانار داغ» نامیده می‌شود در پای یکی از کوهستان‌های اطراف شهر روشن است، جایی که گاز‌هایی که از عمق زمین می‌آیند باعث روشن ماندن این آتش شده اند. در واقع این گاز‌ها در واکنش با اکسیژن هوا باعث روشن شدن آتش شده اند که قرن هاست خاموش نشده است.

۱۰- برج‌های شعله

۱۰ دلیل برای سفر به باکو، پایتخت زیبای آذربایجان

برج‌های شعله در شهر باکو در واقع ۳ آسمانخراش به شکل شعله هستند که با لامپ‌های LED تزیین شده اند و نمای زیبایی به آسمان شهر باکو داده اند. از سراسر شهر می‌توانید برج‌های شعله را ببینید، اما به شما توصیه می‌کنیم که برای داشتن بهترین نما سوار قایق در رودخانه شهر شوید. تمامی لامپ‌های این برج‌ها در طول شب روشن می‌شوند که نمایی خیره کننده به آن‌ها می‌بخشند.

سخن آخر

۱۰ دلیل برای سفر به باکو، پایتخت زیبای آذربایجان

در طی ۵ سال گذشته تعداد گردشگرانی که به شهر باکو می‌آیند همواره در حال افزایش بوده است، اما این شهر بسیار آرام و خلوت باقی مانده است. جاذبه‌های گردشگری متعددی در این شهر وجود دارند و باکو با سرعتی خیره کننده در حال توسعه و بزرگ شدن است. به همین دلیل اطمینان داشته باشید که هر سلیقه‌ای داشته باشید چیزی در این شهر توجه شما را به خود جلب خواهد کرد. در صورتی که کافه‌های شبانه و خرابه‌های تاریخی شهر نظرتان را به خود جلب نکرد به سراغ زیبایی‌های طبیعت باکو بروید و مهمان نوازی و مهربانی مردم محلی نیز در داشتن اوقاتی خوش در باکو به شما کمک خواهد کرد.

منبع: oneworld365

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات لینکی

جدیدترین اخبار

 • تمرین های فرم دهی ایده‌آل در بازوها

  با ما همراه باشید تا برنامهٔ ورزشی مناسبی برای فرم دهی بازوها در یک برنامه سه ماهه در اختیارتان قرار بدهیم. با اضافه کردن این برنامه‌ها به...

 • ضربان قلب نرمال چیست؟

  ضربان قلب به تعداد تپش‌های قلب در بازه زمانیِ یک دقیقه گفته می‌شود. قلب یک عضو ماهیچه‌ای در مرکز سینه است. زمانی که قلب می‌تپد، خونی حاوی اکسیژن و...

 • فواید آب گوجه فرنگی چیست؟

  بیشتر مردم برای پیشگیری از بیماری‌های قلبی-عروقی اقداماتی مانند ترک سیگارانجام می‌دهند. اما برخی از عوامل مانند بالا رفتن سن، خارج از کنترل است و...

 • آشنایی با روانشناسی رفتاری

  رفتارگرایی که با نام روانشناسی رفتاری نیز شناخته می‌شود، یک نظریه‌ی آموزشی بر پایه‌ی این ایده است که همه‌ی رفتارها از طریق شرطی شدن حاصل می‌شوند....

 • معرفی رفتار درمانی شناختی

  درمان شناختی رفتاری یا به اختصار سی.بی.تی (CBT)، یک روش روان‌درمانی کوتاه‌مدت است که روان‌درمانگران از آن برای آموزش افراد استفاده می‌کنند و...

 • آشنایی با هنردرمانی

  هنردرمانی در بهبودی و درمان مشکلات مختلفی نقش دارد. به کمک آن می‌توان از ابعاد مختلف به درمان مشکلات فردی پرداخت. زیرا طی آن افراد خود را بروز...

 • چه مدت‌زمانی طبیعت‌گردی کنیم تا سالم بمانیم؟

  محققان این دانشگاه گروهی ۲۰هزارنفره از مردم انگلیس را برای تحقیقات‌شان انتخاب کردند. آنها تأثیر مدت‌زمان طبیعت‌گردی مردم بر سلامت جسمی و...

 • ورزش بادی اتک چیست؟

  بادی اتک گروهی از برنامه‌های تناسب اندام است که شرکتی در نیوزیلند به‌نام لس میلز (Les Mills) آن را طراحی کرده است. بادی اتک یک ورزش هوازی است که...

 • روش های رسیدن به اندام دلخواه بعد از سزارین

  همواره قبل از شروع رژیم و حرکات ورزشی با پزشک خود مشورت کنید. با توجه به اینکه بعد از سزارین رژیم و ورزش ممکن است مشکلاتی را به‌همراه داشته باشد،...

 • مزایای ورزش بدمینتون

  بدمینتون یک بازی ساده است که همه‌ی افراد در هر رده‌ی سنی می‌توانند از انجام آن لذت ببرند. برای انجام بدمینتون فقط کافی است دو راکت، یک یار، یک...

 • پاوربانک شیائومی ۱۰۰۰۰ بهترین قیمت فروشگاه لردیا

  خرید بهترین پاوربانک شیائومی با توان ۱۰۰۰۰ میلی آمپر قطعا برای شما هم پیش آمده که با پیام low battery موبایل ، تبلت و یا اسمارت فون خود مواجه...

 • خطرات استفاده از ضدآفتاب‌های خانگی

  یک مطالعهٔ جدید نشان می‌دهد محصولات ضدآفتاب طبیعی ممکن است حتی زندگی ما را در معرض خطر قرار دهند. دکتر لارا مک کینزی (Lara McKenzie) یکی از...

 • بهترین ورزش برای مغز

  با توجه به مطالعه‌ای جدید بر روی موش‌ها، به نظر می‌رسد بعضی از ورزش‌ها نسبت به بقیه برای تقویت مغز مفیدتر باشند. برای اولین بار، دانشمندان تأثیرات...

 • علت سکته قلبی در جوانان

  با نگاه کردن به آمار، منطقی است که تصور کنید خطر ابتلا به حمله‌ی قلبی در افراد جوان نسبتا پایین است. درواقع از ۷۳۵ هزار مورد حمله‌ی قلبی که هر سال...

 • راه های درمان افتادگی دریچه میترال قلب

  افتادگی دریچه میترال معمولا در تمام عمر، فرد را همراهی می‌کند، اما گاهی‌اوقات فردی که به آن دچار است حتی متوجه وجود این نارسایی هم نمی‌شود و از...

 • آشنایی با آنژیوگرافی قلب

  در طول آنژیوگرافی قلب از یک ماده‌ی حاجب پرتونگاری استفاده می‌شود. این ماده چیزی شبیه به رنگ است که با پرتو ایکس آشکار می‌شود. ماده‌ی حاجب به...

 • ویتامین‌ های مورد نیاز بدن خود را از روش‌های طبیعی دریافت کنید

  بسیاری از انواع ویتامین‌ ها معمولا در رژیم غذایی روزانه‌ی شما وجود دارد و یا می‌توانید با برنامه‌ریزی اصولی آن را در برنامه‌ی غذایی خود بگنجانید....

 • تنگ گنجه‌ای، چشم انداز بینظیری از شاهکار طبیعت

  تنگه گنجه ای یاسوج تنگ گنجه‌ای در دره‌ای زیبا و سرسبز نقاشی بینظیری از شاهکار طبیعت و آواز پرندگان و صدای باد و شرشر صدای رودخانه و هوای...

 • دانلود مقاله، تحقیق، گزارش کارآموزی و پروژه دانشجویی

    سیستم همکاری در فروش داتیس فایل به شما این امکان را می دهد تا فایل های مجاز خود که همان محصولات دیجیتالی شما هستند را به آسان ترین روش ممکن...

 • بادمجان چه فوایدی دارد؟

  بادمجان در رنگ‌ها و اندازه‌های مختلفی وجود دارد. رنگ بادمجان اغلب بنفش است اما می‌تواند قرمز، سبز و حتی سیاه باشد. علاوه بر بافت منحصربه‌فرد و...

 • ماهی چه فوایدی برای سلامتی دارد؟

  ماهی دارای ارزش تغذیه ای بسیار بالایی است و اکثر مواد مغذی مفید و ضروری برای انسان را به تنهایی داراست. ولی ویژگی مخصوص ماهی که آن را بین سایر...

 • آشنایی با خواص سنبل الطیب برای سلامتی

  سنبل الطیب در بسیاری از چای‌های مخلوط خواب‌آور وجود دارد. کمک به داشتن خواب آرام، تنها یکی از خواص سنبل الطیب است. زیرا این گیاه علاوه‌براین،...

 • خدمات سئو چیست ؟

  اجرای قوانین و دستورالعملهایی که برای بهینه سازی و ارتقاء جایگاه سایت در موتورهای جستجوگر انجام می شود را خدمات سئو می توان نامید . در واقع خدمات...

داغ ترین اخبار

 • پاوربانک شیائومی ۱۰۰۰۰ بهترین قیمت فروشگاه لردیا

  خرید بهترین پاوربانک شیائومی با توان ۱۰۰۰۰ میلی آمپر قطعا برای شما هم پیش آمده که با پیام low battery موبایل ، تبلت و یا اسمارت فون خود مواجه...

 • تمرین های فرم دهی ایده‌آل در بازوها

  با ما همراه باشید تا برنامهٔ ورزشی مناسبی برای فرم دهی بازوها در یک برنامه سه ماهه در اختیارتان قرار بدهیم. با اضافه کردن این برنامه‌ها به...

 • مزایای ورزش بدمینتون

  بدمینتون یک بازی ساده است که همه‌ی افراد در هر رده‌ی سنی می‌توانند از انجام آن لذت ببرند. برای انجام بدمینتون فقط کافی است دو راکت، یک یار، یک...

 • روش های رسیدن به اندام دلخواه بعد از سزارین

  همواره قبل از شروع رژیم و حرکات ورزشی با پزشک خود مشورت کنید. با توجه به اینکه بعد از سزارین رژیم و ورزش ممکن است مشکلاتی را به‌همراه داشته باشد،...

 • ورزش بادی اتک چیست؟

  بادی اتک گروهی از برنامه‌های تناسب اندام است که شرکتی در نیوزیلند به‌نام لس میلز (Les Mills) آن را طراحی کرده است. بادی اتک یک ورزش هوازی است که...

 • چه مدت‌زمانی طبیعت‌گردی کنیم تا سالم بمانیم؟

  محققان این دانشگاه گروهی ۲۰هزارنفره از مردم انگلیس را برای تحقیقات‌شان انتخاب کردند. آنها تأثیر مدت‌زمان طبیعت‌گردی مردم بر سلامت جسمی و...

 • آشنایی با هنردرمانی

  هنردرمانی در بهبودی و درمان مشکلات مختلفی نقش دارد. به کمک آن می‌توان از ابعاد مختلف به درمان مشکلات فردی پرداخت. زیرا طی آن افراد خود را بروز...

 • معرفی رفتار درمانی شناختی

  درمان شناختی رفتاری یا به اختصار سی.بی.تی (CBT)، یک روش روان‌درمانی کوتاه‌مدت است که روان‌درمانگران از آن برای آموزش افراد استفاده می‌کنند و...

 • آشنایی با روانشناسی رفتاری

  رفتارگرایی که با نام روانشناسی رفتاری نیز شناخته می‌شود، یک نظریه‌ی آموزشی بر پایه‌ی این ایده است که همه‌ی رفتارها از طریق شرطی شدن حاصل می‌شوند....

 • فواید آب گوجه فرنگی چیست؟

  بیشتر مردم برای پیشگیری از بیماری‌های قلبی-عروقی اقداماتی مانند ترک سیگارانجام می‌دهند. اما برخی از عوامل مانند بالا رفتن سن، خارج از کنترل است و...