تبلیغات


هر روز صدها مطالب خواندنی و سرگرمی و خبری از سراسر اینترنت فقط در بروفان

غذاهای آلوده به میکروب های مختلف

با وجود باکتری لیستریا در طالبی، E. coli در جوانه گندم و سالمونلا در گوشت بوقلمون، به نظر می‌رسد غذاهایی که ما هر روز می‌خوریم مانند بمب ساعتی هستند که هر لحظه احتمال انفجار دارند.

در این مطلب، 10 غذایی را نام برده‌ایم که آلوده به میکروب های متفاوت هستند و می‌توانند برای بدن ضرر داشته باشند.

گوشت مرغ

آلودگی: نتیجه تحقیقاتی که در سال 2010 میلاد توسط «گزارش مشتری‌ها» منتشر شد، نشان می‌دهد 62 درصد از مرغ و جوجه‌های کبابی آلوده به باکتری کمپیلاباکتر است و 14 درصد نیز باکتری سالمونلا دارند. تعداد مرغ‌هایی که به باکتری‌های دیرمرگ آلوده هستند، نسبت به شش سال پیش 30 درصد افزایش یافته است.

در سوپرمارکت: بهتر است به دنبال خرید مرغ‌های ارگانیک باشید. این مرغ‌ها در محیط های خلوت‌تر رشد کرده‌اند و احتمال آلودگی کمتری دارند. بهتر از آن نیز، خرید مرغ‌های محلی است.

در خانه: وقتی مرغ را در سینک ظرفشویی شستید، سریعا آن را داخل قابلمه بپزید. مرغ را کاملا بپزید و اجازه ندهید قسمتی از آن خام یا نیم‌پز باقی بماند. هنگام پخت یک مرغ درسته نیز برای اطمینان از پخته‌شدن آن، دمای قسمت های ضخیم ران مرغ را تست کنید.

همبرگر گوشت

تحقیقاتی که در آمریکا انجام شده نشان می‌دهد بیش از 53 درصد از همبرگرهای گوشت باکتری کلوستریدیوم پرفرینجنز، 30 درصد استافیلوکوکوس و 12 درصد، لیستریا دارند.

در سوپرمارکت: سعی کنید همبرگرهای تهیه شده از گوشت گاو ارگانیک را بخرید. یافته‌های علمی نشان داده‌اند، این همبرگرها فقط 4.5 درصد باکتری سالمونلا دارند. گاوهایی که علوفه، غله و سویا نمی‌خورند، اسید معده آنها افزایش می‌دهد و به عمر بیشتر باکتری‌های موجود منجر می‌شود.

در خانه: به تکه‌های همبرگر خود پونه کوهی تازه اضافه کنید. در دانشگاه ایالت کانزاس آزمایشی روی ادویه‌های مختلفی که خانم‌های خانه‌دار به گوشت اضافه می‌کنند، انجام شد که نشان داد پونه کوهی به خوبی می‌تواند باکتری‌های گوشت را از بین ببرد. برای هر 450 گرم گوشت، یک قاشق چایخوری پونه به آن اضافه کنید. در ضمن، بهتر است همبرگرهای ضخیم روی آتش مستقیم کباب شوند.

گوشت بوقلمون

آلودگی: بوقلمون یکی از آلوده‌ترین پرنده‌های خوراکیست. آزمایشها نشان داده‌اند گوشت بوقلمون شامل یکی از باکتری‌های لیستریا، کمپیلاباکتر، کلوستریدیوم یا هر سه آنها به طور یکجاست.

در سوپرمارکت: سعی کنید بوقلمون ارگانیک خریداری کنید. این بوقلمون‌ها بدون آنتی‌بیوتیک رشد می‌کنند. بسیاری از پرورش‌دهنده‌های تجاری بوقلمون، به پرنده‌های خود دارو تزریق می‌کنند که موجب رشد بیشتر باکتری در بدن آنها می‌شود؛ در واقع، نتیجه تحقیقات کارشناسان دانشگاه مریلند نشان داد بوقلمون‌های ارگانیک باکتری کمتری از انواع غیرارگانیک ندارند، اما باکتری‌های آنها مقاومت کمتری دارند و سریع‌تر از بین می‌روند.

در خانه: سعی کنید گوشت مرغ به ویژه گوشت بوقلمون را از وعده‌های ثابت غذایی خود حذف کنید. این گوشت‌ها بسیار آلوده هستند. اما در صورت استفاده نیز باید هر سطحی را که با گوشت خام بوقلمون در تماس بوده است بسیار تمیز شست و شو دهید و ضدعفونی کنید. به جای استفاده از اسکاچ، با دستمال یکبار مصرف آنها را بشویید. گوشت بوقلمون منبع بزرگی از باکتری‌های مضر است.

صدف خام

آلودگی: صدف‌های خوراکی حاوی ویروس‌هایی همچون کمپیلاباکتر و ویبریو ولنیفیکوس هستند. تحقیقاتی که روی صدف‌های خوراکی انجام شده، نشان داده است 9 درصد صدف‌ها به باکتری سالمونلا آلوده هستند.

در سوپرمارکت: آنها را از فروشگاه‌هایی تهیه کنید که به طور اختصاصی این ماده خوراکی را می‌فروشند.

در خانه: بسیار ساده است، حتما صدف را به طور کامل بپزید. صدف‌ها، خواص مفید زیادی دارند و سرشار از ویتامین هستند؛ اما پیش از مصرف حتما آنها را بپزید.

تخم مرغ

آلودگی: مرغ یا تخم مرغ، کدام آلوده‌تر است؟ مسلما تخم مرغ. تخم مرغ به طور سالانه به بیماری بیش از 660 هزار نفر و مرگ 300 نفر منجر می‌شود.

در سوپرمارکت: به بسته‌بندی تخم مرغ‌ها توجه کنید. اصولا تخم مرغ‌هایی که توسط مرغداری‌های بزرگ بسته‌بندی می‌شوند، احتمال بیشتری برای آلوده بودن به باکتری دارند. زیرا مرغ‌های زیادی در این مراکز نگهداری می‌شوند و در نتیجه آلودگی نیز بیشتر است. بهتر است از تخم مرغ‌های رسمی و محلی استفاده کنید.

در خانه: تخم مرغ را داخل جعبه خودش و در سردترین منطقه یخچال نگه دارید. پس از شکستن تخم مرغ، حتما دست های خود را بشویید. حتما تخم مرغ را کامل بپزید مگر اینکه جزو مواد غذای دیگری باشد.

طالبی

آلودگی: تحقیقات نشان داده حدود 3.5 درصد از طالبی‌ها حاوی باکتری‌های سالمونلا و شیگلا هستند. شیگلا، جزو باکتری‌هایی است که از فردی به فرد دیگر منتقل می‌شود.

در سوپرمارکت: خراشیدگی یا لکه‌های روی میوه جاهایی هستند که عامل‌های بیماری می‌توانند به داخل میوه نفوذ کنند.

در خانه: از آنجا که طالبی روی زمین پرورش داده می‌شود و پوست مشبک دارد، نفوذ باکتری‌هایی همچون سالمونلا به داخل آن بسیار آسان است. پوست میوه را با مایع ظرفشویی برای مدت 15 تا 30 ثانیه تمیز بشویید.

هلو

آلودگی: این میوه خوشمزه و زیبا یک هفته پیش از برداشت، ضدعفونی می‌شود تا لکه‌دار نشود. وقتی این میوه وارد بازار می‌شود، حداقل 9 ماده آفت‌کش روی پوست آن وجود دارد.

در سوپرمارکت: سعی کنید میوه‌های ارگانیک خریداری کنید؛ زیرا میوه‌هایی همچون سیب و انگور نیز آفت‌کش‌های زیادی روی پوست خود دارند.

در خانه: بسیاری از میوه‌ها خودشان به طور طبیعی پوشش ضد آفت دارند؛ بنابراین حتما آنها را در خانه با اسکاچ یا ماده شوینده تمیز بشویید. به این ترتیب، می‌توانید حداقل نیمی از آلودگی‌ها را از بین ببرید. البته گاهی آفت‌کش‌ها سیستماتیک هستند؛ یعنی وقتی این مواد ضدعفونی‌کننده به دانه گیاه، خاک یا برگ‌ها تزریق می‌شوند، به راحتی راه خود را به گوشت میوه پیدا می‌کنند. در نتیجه شستن آنها نیز دردی را دوا نمی‌کند. به همین دلیل، بسیار مهم است که میوه‌های ارگانیک بخرید.

سالاد آماده کاهو

آلودگی: کاهویی که داخل ساندویچ همبرگر شما وجود دارد بیشتر از خود همبرگر می‌تواند به بدن شما آسیب برساند. تحقیقات نشان داده سالادهای کاهوی از پیش آماده شده حدود 40 درصد حاوی باکتری کولیفورم هستند.

در سوپرمارکت: سالادهای آماده به خودی خود آلوده نیستند اما سربرگهای سبز کاهو می‌تواند حاوی میکروب باشد.

در خانه: برگ‌های کاهو را پیش از خوردن حتما به طور برگ به برگ تمیز شست و شو دهید. لطفا در نظر داشته باشید، قرار دادن برگ‌های شسته شده کاهو در آبکشی که مرغ خام را درون آن قرار داده بودید، بسیار خطرناک است.

کلاب‌های سرد

آلودگی: غذاهای سرد آماده در ردیف پرخطرترین غذاها قرار دارند. سازمان جهانی تغذیه و سلامت اعلام کرده این غذاها منبع باکتری‌هایی همچون لیستریا هستند. قرار گرفتن آنها در یخچال نیز می‌تواند باقی مواد غذایی را نیز آلوده کند.

در سوپرمارکت: از خرید کلاب‌های سرد که حاوی مقدار زیادی باکتری لیستریا هستند، اجتناب کنید. چاقوهایی که کالباس، گوشت بوقلمون و … را برش می‌زنند؛ چون به طور مرتب تمیز نمی‌شوند، ناقل اصلی باکتری‌ها به شمار می روند. سعی کنید تا حد امکان غذاهای آماده خریداری نکنید تا باکتری‌ها در معده شما انبار نشوند.

در خانه: وقتی می‌خواهید ساندویچ خانگی تهیه کنید، خردل زیادی روی آن بریزید. محققان دانشگاه واشنگتن ثابت کرده اند 90 درصد از باکتری‌هایی همچون لیستریا، ای- کولی و سالمونلا وقتی دو ساعت در معرض خردل قرار می گیرند، از بین می‌روند.

جوانه های سبز

آلودگی: جوانه‌های سبز از هر نوعی که باشند – گندم و ماش – حاوی مقدار زیادی فیتونوترینتز هستند. تحقیقات نشان داده است، جوانه گیاهانی همچون بروکلی حتی موجب سرطان معده نیز می‌شوند. متاسفانه، جوانه‌ها برای رشد به محیط گرم و مرطوب نیاز دارند و این محیط برای رشد باکتری‌هایی همچون لیستریا، سالمونلا و ای-کولی بسیار مناسب است.

در سوپرمارکت: سعی کنید جوانه‌های آماده نخرید. اگر مجبور به استفاده از این ماده غذایی بودید، سعی کنید انواع بسیار ترد، تازه و جوانه‌دار را انتخاب کنید و از آنهایی که بوی کهنگی می‌دهند یا لیز و تیره هستند اجتناب کنید.

در خانه: به محض خریدن، آنها را داخل یخچال بگذارید و پیش از خوردن حتما آنها را بپزید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات لینکی

جدیدترین اخبار

 • توری مغناطیسی / پرده مغناطیسی

  پرده ( در ) توری و طلق آهنربایی ( مغناطیسی ) توری آهنربایی یا طلق نرم آهنربایی که اصطلاحا با نام های پرده مغناطیسی ، پرده مگنتی یا در...

 • چگونه خواب آسوده داشته باشیم

  چگونه خواب آسوده داشته باشیم سلامت خواب و نحوه خواب افراد تاثیر مستقیم و به سزایی در نشاط، پویایی ، قدرت ذهنی افراد و حتی رژیم غذایی او دارد....

 • طرز تهیه ی خورش ترشه سماق مازندرانی

  طرز پخت خورشت ترشه سماق خورشت ترشه سماق از خورشت های ترش و خوشمزه ی شمالی است. اگر علاقه به غذاهای ترش دارید به شما پیشنهاد می کنم. طرز...

 • آشنایی با آبشار اسکیلم رود سوادکوه

  منظره زیبا آبشار اسکلیم بهشت در ذهن شما چگونه است؟ لحظه ای چشمتان را ببندید و به آن فکر کنید. ما هم قصد داریم تا  شما را به یک بهشت...

 • آشنایی با درخت پر + عکس

  آشنایی با درخت پر + عکس نام علمی: Cotinus coggygria نام انگلیسی: Eurasian smoketree/Smoke tree/Smoke bush جنبه های زیبایی : گل آذین خوشه ای،...

 • آشنایی با هنر ماشته بافی

  ماشته بافی: تاریخچه، ابزار و آموزش ماشته از صنایع دستی استان لرستان است و در بسیاری از مناطق مختلف این استان تهیه می شود. با ماشته بافی...

 • طرز تهیه موساکا بادمجان

  مجله دیجی‌کالا – مریم ابراهیمی: در دستور پخت امروز طرز تهیه موساکا بادمجان یونانی را به شما آموزش می‌دهیم؛ یک غذای خوشمزه و مجلسی که با بادمجان،...

 • عقاید غلطی که درباره کاهش وزن وجود دارد

  آن چه درباره لاغری نادرست است خیلی از ایرانی ها اضافه وزن دارند و چافی در کشور ما بسیار بیشتر از قبل شده است و تعداد افراد چاق نیز روز به...

 • اشتباهاتی که زن‌ها در مقابل مردان مرتکب‌ می‌شوند

  مجله سیب سبز:  هرقدر هم درمورد تفاوت‌های خانم‌ها و آقایان بگوییم، کم گفته‌ایم. گاهی حتی ساده‌ترین رفتارهای این دو جنس که می‌خواهند با آرامش زیر یک...

 • احکام و نظر مراجع در مورد نماز در هواپیما

  احکام نماز در هواپیما اگر برای شما اتفاق افتاده است که در هواپیما باشید و زمان خواندن نماز باشد و نمی دانید که چه کار کنید ادامه ی مطلب...

 • خستگی عاطفی چیست و چگونه درمان می شود

  تعریف خستگی عاطفی خستگی عاطفی به وضعیتی گفته می‌شود که در اثر استرس جمع شده از زندگی شخصی، شغلی یا ترکیبی از هر دو، شخص از نظر احساسی...

 • بهترین چرخ خیاطی خانگی ارزان از نگاه سایت خریدیار

  پیش از خرید چرخ خیاطی به این نکات توجه داشته باشید: ۱- به ماکو چرخ خیاطی توجه کنید هنگام  خرید چرخ خیاطی ارزان  به محل قرار گیری ماکو توجه...

 • کانال دانلود آهنگ جدید در روبیکا

  کانال آهنگ روبیکا به نام گرامافون یکی از بهترین و برترین کانال های موسیقی در پیام رسان روبیکا است که هر روزه در آن آهنگ های جدید با بالاترین...

 • بهترین آرایشگاه عروس در اهواز

  بیشتر اوقات زمانی که به یک آرایشگاه مراجعه می کنیم بعد از اتمام کار از نتیجه آن رضایت کامل را به دست نمی آوریم. این مشکل به خاطر خودمان است. چرا...

 • طرز تهیه پیراشکی کرم‌دار، محبوب و خانگی

  مجله دیجی‌کالا – مریم ابراهیمی: پیراشکی از قدیم حزو غذا‌های خیابانی محبوب در ایران و به ویژه تهران بوده است. البته ممکن است از نظر خیلی‌ها...

 • درمان قوز پشت با چند حرکت ساده در خانه

  وب‌سایت مینت: برای درمان قوز پشت گزینه‎های متعددی مانند حرکات ورزشی اصلاحی، جراحی و… وجود دارد. اینکه کدام شیوه مناسب حال شما است به شدت...

 • تاثیر فشارخون روی سلامت مادر و جنین

  با مجله اینترنتی گلثمین در یک مطلب تازه از زنان همراه باشید : بعضی از خانم‌ها قبل از بارداری فشارخون بالایی دارند و دارو مصرف می‌کنند...

 • کتاب بزرگسالان و بازنشستگان موفق

  با ریحانه حرف میزدم راجع به این روزها که احساس می کنم پدرم حال و روز خوشی نداره از وقتی بازنشسته شده، کسل بنظر میرسه، غر میزنه،بهانه میگیره...

 • معرفی مرجع بیوگرافی ایران Biographyha.com

  بیوگرافی دنیای‌هنر  دنیای زیباییست،دنیاییست که به اجسام زیبایی و حس خوب میبخشد ، هنر دنیاییست که در همه چیز کاربرد دارد ، از شغل های‌فیزیکی...

 • Buy Telegram Channel Subscribers

  How to grow our business by buying a  Telegram  member? Why is it necessary for a business to participate in these platforms? One of the biggest...

 • قیمت کولر گازی گری

  قیمت کولر گازی گری قیمت کولر گازی گری با توجه به کارایی بسیار مطلوب و کاربر پسندی که دارد، کاملاً مقرون به صرفه می باشد؛ تا جایی که کولر...

 • بهترین روانشناس تهران و درمان افسردگی

  انواع مختلفی از درمان برای درمان افسردگی و سایر اختلالات خلقی وجود دارد. روان درمانی می تواند یک روش موثر در درمان افسردگی باشد زیرا می تواند به...

 • دیزل ژنراتور پرکینز

  نگاهی به اهمیت منابع برق اضطراری و مولد های انرژی جهان روز به روز  به انرژی الکتریکی وابسته تر می شود. منابع نیروی الکتریکی تقریبا برای...