تبلیغات


هر روز صدها مطالب خواندنی و سرگرمی و خبری از سراسر اینترنت فقط در بروفان

آیا رابطه جنسی در دوران بارداری مضر است؟

در مادرانی که زایمان طبیعی دارند، تا شش هفته امکان نزدیکی وجود ندارد. یکی از پرسش هایی که برای اغلب زوج‌ها به وجود می‌آید، این است که آیا نزدیکی و رابطه جنسی در دوران بارداری ممنوع است؟ پاسخ روشن است: البته که نه.

رابطه جنسی در دوران بارداری - سکس در حاملگی - نزدیکی در بارداری


ستاره |
سرویس زناشویی -
رابطه جنسی در دوران بارداری به طور کلی مضر نیست اما در مواردی به دلیل شرایط روحی و جسمی مادر و تغییرات هورمونی موجود نزدیکی و رابطه جنسی بی خطر نیست. به همین دلیل می‌بایست مواردی که در آن رابطه جنسی در دوران بارداری مضر است را شناخت و از خطرات ناشی از آنها جلوگیری کرد.

عامل حفاظت کننده جنین در رحم اگرچه جنین در رحم تشکیل و به زندگی خود ادامه می‌دهد، اما درواقع جنین در کیسه حاملگی قرار دارد که از جنس خاصی است که کاملا از جنین حمایت می کند و از طرفی در اطراف جنین مایع آمنیوتیک قرار دارد که نقش ضربه‌گیر دارد و اجازه نمی دهد ضربه هایی که به شکم مادر وارد می آید، به جنین آسیبی برساند.

همین طور دیواره گوشتی رحم مقاومت زیادی در برابر محیط ایجاد می‌کند. بنابراین رابطه جنسی در دوران بارداری هیچ آسیبی به جنین نمی رساند. از طرفی بسیاری از مادران باردار و برخی مردان به دلیل همین ترس ها دچار کاهش میل جنسی می‌شوند و برخی در کل دوران بارداری نزدیکی نمی‌کنند؛ در حالی که این عمل موجب سست شدن بنیاد زندگی آنان می شود و کاملا بدون علت است.

رابطه جنسی در دوران بارداری - سکس در حاملگی - نزدیکی در بارداری

موارد منع رابطه جنسی در دوران بارداری

در برخی موارد به دلیل خطرات خاص، نزدیکی از سوی پزشک ممنوع می شود. مواردی چون:

کسانی که خونریزی دارند یا سابقه سقط مکرر داشته‌اند. کسانی که در سه ماهه سوم بارداری دچار جفت سرراهی هستند و جفت پایین قرار دارد. کسانی که دچار نارسایی دهانه رحم و کوتاهی سرویکس هستند. کسانی که در معرض زایمان زودرس هستند. مثل کسانی که دچار انقباضات رحمی شده‌اند یا سابقه زایمان زودرس دارند. یکی از موارد مهم و حیاتی در سلامت جنین، مساله خون‌رسانی به جنین بخصوص در سه ماهه آخر دوران بارداری است. در این زمان چنانچه مادر به مدت طولانی به پشت (طاقباز) بخوابد، احتمال کاهش خونرسانی به جنین وجود دارد که به این مساله حین نزدیکی باید دقت کرد. از موارد دیگر ممنوعیت نزدیکی در زمان هایی است که مرد دچار تبخال تناسلی شده است زیرا این بیماری در صورت انتقال به مادر برای جنین خطرناک است. گاهی به دنبال نزدیکی، خونریزی از واژن اتفاق می‌افتد که در این موارد باید تا چند روزی از نزدیکی اجتناب کرد تا خونریزی قطع شود.

به طور کلی تمایل به رابطه جنسی در دوران بارداری به موجب علل گفته شده کمتر می‌شود، اما در مواردی نیز مادر به دلیل نداشتن نگرانی بابت بارداری و افزایش هورمون های جنسی دچار افزایش میل جنسی می شود. در مردان هم به همین ترتیب برخی دچار افزایش و برخی کاهش این میل می شوند.

فواید رابطه جنسی در دوران بارداری 1. ارگاسم‌ را بهبود می‌بخشد. جریان خون میل جنسی را افزایش می‌دهد. در واقع برخی از زنان برای اولین بار در طول بارداری رسیدن به ارگاسم را تجربه می‌کنند.
2. کالری می‌سوزاند. مقاربت یکی از راه های سوزاندن کالری در بدن است. در هر 30 دقیقه 50 کالری یا بیشتر سوزانده می‌شود.
3. فشار خون را کاهش می‌دهد. تحقیقات نشان داده که مقاربت فشار خون را کاهش می‌دهد. از آنجا که فشار خون بالا با پره اکلامپسی از عوارض بارداری در ارتباط است، این راه روش خوبی برای جلوگیری از آن است.
4. درد را کاهش می‌دهد. ارگاسم، اکسی توسین (یا هورمون عشق) آزاد می‌کند که تحقیقات نشان داده تحمل درد را تا 74% افزایش می‌دهد.
5. خواب را بهبود می‌بخشد. برای مادر: مقاربت آرامش می‌آورد بنابراین بر خواب آرام شما نیز موثر است. برای کودک: کودک حین مقاربت به خواب می‌رود.
6. سیستم ایمنی بدن را بالا می‌برد. یک تحقیق نشان داده که مقاربت موجب تولید آنتی باکتری می‌شود که از سرما خوردگی و عفونت‌ها جلوگیری می‌کند.
7. موجب شادی می‌شود. ارگاسم اندورفین را آزاد می‌کند که باعث شادی و آرامش شما و کودکتان خواهد شد.
8. عشق را بیشتر می‌کند. دوباره باید از اکسی توسین تشکر کنیم که موجب عشق می‌شود.

9. بهبودی پس از زایمان را سرعت می‌بخشد. ارگاسم در طول بارداری لگن را برای زایمان آماده می‌کند که به نوبه خود بهبودی پس از زایمان را سرعت می‌بخشد.


رابطه جنسی در دوران بارداری - سکس در حاملگی - نزدیکی در بارداری

شرایط رابطه جنسی پس از زایمان

در این زمان به علت افت شدید هورمون های جنسی، بافت داخلی بدن مادر مثل افراد یائسه خشک می شود و در نتیجه نزدیکی دردناک خواهد شد. از طرفی در این زمان به دلیل افسردگی خفیف پس از زایمان، همین طور کم خونی و کم خوابی دوران شیردهی و پس از زایمان، میل جنسی در زنان بشدت افت می کند، اما با کمی ملاحظه، صبر و تحمل، وضع مادر به حالت عادی بر می‌گردد. همچنین باید دانست در مادرانی که زایمان طبیعی دارند، تا شش هفته امکان نزدیکی وجود ندارد و در افرادی که سزارین شده اند، این مدت به دو هفته تقلیل می یابد، اما در تمام موارد باید به تمایل مادر به روابط جنسی اهمیت داده شود و توجه ویژه به این موضوع معطوف شود.


منبع: مجله پزشکان

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات لینکی

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار