تبلیغات


هر روز صدها مطالب خواندنی و سرگرمی و خبری از سراسر اینترنت فقط در بروفان

مصاحبه با «کارلا فرناندز»، احیاکننده صنعت مد مکزیک

برترین ها - ترجمه از پردیس بختیاری: کارلا فرناندز «carla fernandez» طراح لباس اهل مکزیک و موسس برند «taller flora» است. با خلاقیتی که این طراح به خرج داده، توانسته سنت طراحی پارچه مکزیک را در صنعت مد و فشن زنده نگه دارد.

اگر چه طراحی و دوخت برخی از لباس های او ماهها زمان می برد اما مطمئنا ارزشش را دارد. لباس هایی که این برند تولید و روانه بازار می کند نه تنها از کیفیت بالایی برخوردار است، بلکه از فرهنگ و سنت مکزیک نیز الهام گرفته که خود شخصیتی منحصر بفرد به آنها داده است.

مصاحبه با «کارلا فرناندز»، طراح لباس مکزیکی

او در نمایشگاهی که در بوستون برگزار شد، بیشتر در مورد کارهایش صحبت کرده که در ادامه مصاحبه ای از این طراح موفق را برایتان آورده ایم.

چه چیزی باعث شد که به این حرفه روی بیاوری؟

من از قدرتی که لباس ها دارند، لذت می برم. من از همان کودکی، یعنی زمانی که تنها 5 سال داشتم، لباس می دوختم. به عنوان مثال در مدارس به مناسب های مختلف لباس طراحی می کردم و لباس هایم نیز به عنوان بهترین آثار انتخاب می شد.

زمانی که وارد دبیرستان شدم، تصمیم گرفتم که لباس هایم را خودم بدوزم که البته در این کار ناموفق بودم و لباس هایی که می پوشیدم بر تنم زار می زد. مثلا یک بار برای خودم شلواری دوختم که بسیار گشاد بود، از این رو مجبور شدم که با دوختن توری به دور آن، تنگ ترش کنم. با این شیوه لباس پوشیدن، هیچ یک از بچه ها حاضر نبودند که با من راه برود.

همان جا بود که من به اهمیت و قدرت لباس ها پی بردم. فهمیدم این لباس ها هستند که تصمیم می گیرند چه کسانی به ما جذب یا از ما دور شوند. به بیان دیگر، لباس زبان ما انسان هاست.

چه چیزی باعث شد که کار مد و فشن را جدی تر بگیری و آن را تبدیل به حرفه اصلی ات کنی؟

لباس هایی که مردم بومی مکزیک به تن می کردند مرا جذب کرد. آنها تفاوت چشمگیری با لباس هایی که مردم عادی در کوچه و خیابان می پوشیدند، داشتند. اما زمانی که از مردم مکزیک در مورد مد و فشن سوال کردم، در جواب گفتند که اطلاع دقیقی از لباس های بومی مکزیک و مدل و رنگ شان ندارند. آنها اعتراف کردند که از مد آمریکا الهام می گیرند. از این رو تصمیم گرفتم که مد مکزیک را نه تنها به مردم این کشور، بلکه به مردم جهان نیز معرفی کنم.

مصاحبه با «کارلا فرناندز»، طراح لباس مکزیکی

آیا استعداد تو در زمینه مد و فشن ذاتی ست یا این که در این زمینه تحصیل کرده ای؟

من دوست داشتم که رشته طراحی لباس را در انگلستان بخوانم اما این کار هزینه زیادی داشت که از عهده من خارج بود. از آنجا که در آن زمان رشته ای به نام طراحی مد در مکزیک وجود نداشت، تصمیم گرفتم که در مکزیک تاریخ هنر بخوانم.

پس از فارغ التحصیلی، من در یک موسسه طراحی لباس ثبت نام کردم، آنجا بود که طراحی و دوخت لباس را آموختم. ترکیب این دو رشته در کنار هم کمک بسیاری به من کرد تا در حرفه ای که دوست دارم، پیشرفت کنم.

چگونه در کارت پیشرفت کردی؟

کار من بر اساس پارچه های مربعی شکل است. در واقع اکثر لباس های مکزیکی بومی از تکه پارچه های مربعی و مستطیلی شکل درست شده اند تا از هر گونه اسراف در مصرف آن جلوگیری شود. البته از زمانی که اسپانیایی ها پارچه های جدیدشان را به این کشور معرفی کردند، طراحان نیز تحت تاثیر آنها قرار گرفته و از به کار بردن پارچه های تکه ای مربعی شکل خودداری کردند.

کار من از ابتدا سخت بود، چون که من در آن واحد باید هم از سنت های بومی مکزیکی پیروی می کردم و هم لباس هایی تولید می کردم که با سلیقه نسل جوان جور درآید اما در نهایت کلکسیونی منحصر بفردی را روانه بازار کردم که طرفداران زیادی داشت.

آیا نتیجه کارت برای مردم جذابیت داشت؟

بله، اینطور فکر می کنم. امروزه مردم دوست دارند که متفاوت از دیگران لباس بپوشند. من جوان های امروزه را با جوان های نسل های قبل مقایسه می کنم و می بینم که چه تلاشی برای خوش تیپ و متفاوت بودن می کنند. مردم از این که لباس های ساده مانند تی شرت و شلوار جین به تن کنند، خسته شدند. آنها دوست دارند که با لباس هایی متفاوت خودشان را ابراز کنند و من تصور می کنم که با طراحی هایم توانستم به آنها کمک کنم.

مصاحبه با «کارلا فرناندز»، طراح لباس مکزیکی

آیا مدل لباسی هست که دوست نداشته باشی به تن کنی؟

بله، مدل های زیادی ست که دوست ندارم به سمت شان بروم. مثلا من از پوشیدن لباس های خیلی بلند یا آنهایی که شانه های پهنی دارند، به شدت بیزارم. نه این خاطر که خودم آنها را طراحی نمی کنم، تنها به این دلیل که به من نمی آیند.

آیا طراحی لباس زنانه با مردانه برای تو فرقی دارد؟

من دوست دارم که لباس هایی طراحی کنم که جنسیت ندارند. مثلا ما در فروشگاههایمان می بینیم که خانم ها لباس های مردانه می خرند یا آقایان به سمت اکسسوری هایی می روند که برای خانم ها طراحی شده اند. از این رو تصمیم گرفتیم که برخی از کلکسیون هایمان را بدون جنسیت طراحی کنیم. این مجموعه توسط خلاق ترین و با استعدادترین طراحان طراحی می شود که خوشبختانه نتیجه آن نیز پرطرفدار بوده است.

چگونه کارهایت جهانی شد؟

سال گذشته ما کلکسیون مان را در لندن به نمایش گذاشتیم. اخیرا هم آنها را در موزه ایزابلا استوارت گاردنر به نمایش درآوردیم. در هر دو جا فیدبک هایی که دریافت کردیم بی نظیر بود. فروشگاههایی هم که در مکزیک داریم، بسیار مورد استقبال بازدیدکنندگان خارجی قرار گرفته است که تمام اینها در کنار هم در جهانی شدن برند ما تاثیرگذار بود.

مصاحبه با «کارلا فرناندز»، طراح لباس مکزیکی

چگونه اینفلوئنسرهای خارجی به کارهای تو دسترس پیدا می کنند؟

خب راههای مختلفی وجود دارد. من تنها روی مد مکزیک تمرکز نمی کنم، من از صنعت مد و فشن تمام دنیا آگاهی دارم. آنها معمولا کارهای مرا از تلویزیون یا به صورت آنلاین مشاهده می کنند و جالب است که از آنها الهام هم می گیرند.

در حال حاضر تمرکزت را روی چه چیزی گذاشته ای؟

من ارتباط برقرار کردن با جوانان را دوست دارم و به تبع با آنها هم کار می کنم. البته این یک بخش از کار من است، از طرف دیگر با میانسال ها هم در ارتباطم چون که دوست دارم با زاویه دیدهای مختلف آشنا شوم.

از سنگ ها هم لذت می برم. دوست دارم که انواع مختلف سنگ ها را بشناسم و با کارکردهای آنها آشنا شوم. رنگ های مختلف سنگ ها فوق العاده جذاب اند. احتمال دارد که در کلکسیون زمستانه ام از این سنگ ها برای تزیین لباس هایمان استفاده کنم.

بزرگ ترین درسی که در تمام این دوران گرفته ای چه است؟

بالاخره آن لحظه ای که منتظرش بودی روزی فرا می رسد، از این رو ما باید خودمان را برای آن آماده کنیم. اگر بخواهیم به هدفی که در ذهن داریم برسیم، باید تمام تمرکزمان را روی آن بگذاریم. من از این که این راه را در پیش گرفتم بسیار خوشحالم اما گاهی فکر می کنم که می توانستم زودتر از اینها به هدفم دست یابم. البته این هم تا حدودی غیر ممکن است زیرا ما تا تجربه کافی به دست نیاوریم، نمی توانیم مسیرمان را به درستی انتخاب کنیم. اما در کل، من یاد گرفتم که برای رسیدن به خواسته ای باید صد در صد توانم را به کار گیرم تا با سرعت بیشتری به آن برسم.

مصاحبه با «کارلا فرناندز»، طراح لباس مکزیکی

پیشنهادت برای طراحان جوان چیست؟

من یاد گرفتم که به عنوان یک طراح مد با افراد زیادی در ارتباط باشیم و به آنها اعتماد کنیم، بنابراین انتخاب افرادی که به عنوان یک تیم دور هم جمع می شوند، اهمیت زیادی دارد.
ما هر روز با چالش جدیدی روبه رو می شویم، به خصوص در فروشگاههای مکزیک، از این رو باید بتوانیم روی هر یک از اعضای این مجموعه حساب کنیم. ما باید به دنبال افرادی باشیم که به پیشرفت کاری ما کمک کنند، نه آنهایی که تنها به فکر منابع شخصی خود هستند. برای موفقیت در این حرفه باید به هزینه، مدیریت، تولید، ارتباطات و... آگاه بود.

هدفت در آینده چیست؟

«آینده، دست ساز است» من به این جمله ایمان دارم و مطمئن هستم که در آینده ای نزدیک، مردم زندگی شان را به سمت دست سازها می برند. غذاهای ارگانیک، کالاهای دست ساز... من هم خودم را در جایی می بینم که به صورت دستی لباس هایی را به سادگی هر چه تمام تر تولید می کنم.

مصاحبه با «کارلا فرناندز»، طراح لباس مکزیکی

مصاحبه با «کارلا فرناندز»، طراح لباس مکزیکی

مصاحبه با «کارلا فرناندز»، طراح لباس مکزیکی

مصاحبه با «کارلا فرناندز»، طراح لباس مکزیکی

مصاحبه با «کارلا فرناندز»، طراح لباس مکزیکی

مصاحبه با «کارلا فرناندز»، طراح لباس مکزیکی

مصاحبه با «کارلا فرناندز»، طراح لباس مکزیکی

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات لینکی

جدیدترین اخبار

 • خواص تخم شربتی برای سلامتی

  تخم شربتی، نام دانه ریحان و گیاهی یک‌ساله است. این گیاه ریحان، بومی هندوستان است. به آن ریحان شیرین نیز می‌گویند اما با ریحان مقدس یا تولسی متفاوت...

 • همه چیز درباره دندان عقل

  ابنای اولیهٔ بشر که بر روی این کرهٔ خاکی زندگی می‌کردند، از لحاظ خوراک مصرفی بسیار متفاوت از انسان امروزی بودند. خوراک اصلی آن‌ها شامل گوشت خام،...

 • زنیان چه خواصی دارد؟

  گیاه زنیان هم مانند رازیانه، بادیان رومی، شِوید و زیرهبه یک خانواده تعلق دارد. شکل: بیضی و مضرس (دندانه‌دار)؛ اندازه: بسیار کوچک؛ رنگ: بین...

 • چه کارهایی باعث کاهش استرس می شود؟

  دنیای مدرن شاید از بسیاری لحاظ آسان‌تر شده باشد اما آنچه را پرورش‌مان می‌داد از دست داده‌ایم با آنچه مغز و بدنمان نیاز داشت قطع‌ رابطه کرده‌ایم و...

 • علائم سردردهای هورمونی و روش های درمان آن

  سردردها به‌ویژه انواعی از آن مانند میگرن با استروژن هورمون زنانه ارتباط دارند. استروژن موادی شیمیایی در مغز را کنترل می‌کند که روی حس درد...

 • اعتیاد به اینترنت چه نشانه هایی دارد؟

  اعتیاد به اینترنت، اعتیادی رفتاری است که در آن، فرد به استفاده از اینترنت یا سایر دستگاه‌های آنلاین وابسته می‌شود تا از این طریق با استرس‌های...

 • خواص بادیان چیست؟

  این گیاه‌ گل‌دهنده، با نام علمی «Pimpinella anisum» مشهور است. میوه‌ی این گیاه را دانه‌ی بادیان می‌نامند؛ چون ظاهری شبیه به دانه‌های ریز دارد و...

 • دانه چیا چه خواصی دارد؟

  چیا از خانوادهٔ نعناعیان و بومی کشور مکزیک است. چیا مانند غلات کامل مصرف می‌شود، اما درواقع شبه‌غله است. یعنی این دانه‌های سرشار از کربوهیدرات در...

 • عادت های بدی که باید از برنامه روزانه حذف شوند

  وقتی سخن از بهره‌وری پیش می‌آید، چیزهای به ظاهر جزئی، می‌توانند تفاوت زیادی ایجاد کنند. با دقت بیشتر، متوجه می‌شویم که عادت‌هایی که ظاهرا بی‌اهمیت...

 • راهکارهایی برای افزایش کارایی

  اکثر ما هفته‌ای ۴۰، ۵۰ یا حتی ۶۰ ساعت سر کار هستیم، اما اگر بخواهند ساعت کار مفید و مؤثرمان را حساب کنند معلوم نیست چند ساعتش را باید به خاطر...

 • علایم ،علل و درمان آرتروز گردن

  ستون فقرات هم با افزایش سن دچار کهولت می شود گردن درد یکی از دردهای متداول مردم شده است. عوامل زیادی باعث درد گردن میشوند از جمله...

 • آشنایی با برنامه روزانه انسانهای موفق

  با اندکی دقت در برنامه روزانه انسانهای موفق متوجه خواهید شد سبک زندگی این افراد به طریقی است که علی‌رغم مشغله‌های فراوان موجب تقویت بهره‌وری‌...

 • چطور می‌توانید یک برنامه ریزی روزانه‌ کارآمد داشته باشید؟

  با برنامه ریزی، مدیریت و کنترل کارها آسان‌تر می‌شود، می‌توانید میان اهداف کوتاه‌مدت و بلند‌مدت تعادل برقرار و کارها را بر اساس اهمیتی که برای‌تان...

 • روش های خانگی درمان معده درد

  معده درد آنقدر متداول است که همه زمانی آن را تجربه کرده‌اند و دلایل فراوانی می‌تواند داشته باشد. بیشتر این دلایل جدی نیستند و علائم آن فورا برطرف...

 • راهکارهایی برای کاهش خطر سکته قلبی و مغزی

  دانستن این که چه کسی به بیماری قلبی یا سکته مغزی دجار می شود غیر ممکن است. ما می دانیم که عده ای از ما با خطر بیش تری در مقایسه با دیگران رو به رو...

 • زنجبیل چه خواصی دارد؟

  کمک به کاهش وزن و داشتن پوستی زیبا تنها خواص زنجبیل نیستند، با ما همراه باشید تا با خواص‌ زنجبیل، این گیاه حیرت‌انگیز، آشنا شوید و بهترین نتایج را...

 • خواص سرکه سیب

  “ سرکه سیب” یک ماده عجیب و شگفت انگیز است که علاوه بر درمان بیماری ها و زیبایی پوست و مو ، یک تمیز کننده قوی و همچنین مفید برای حیوانات نیز می...

 • آشنایی با خواص پاپریکا

  پاپریکا سه برابر نیاز روزانه بدن حاوی ویتامین C می باشند ادویه پاپریکا که یک ادویه مجارستانی است به عنوان طعم دهنده در غذاها...

 • درمان‌های خانگی برای جلوگیری از ریزش مو

  هم زنان و هم مردان، ریزش مو را تجربه می‌کنند. با اینکه ژن‌ها در این مورد، نقش حیاتی دارند، اما دلایل دیگری نیز برای ریزش مو وجود دارند، از جمله،...

 • روش‌های طبیعی درمان شوره سر

  شوره سر اختلالی است که اگر درمان نشود ریزش شدید مو و ایجاد ظاهری بد را به دنبال خواهد داشتدانه های سفید شوره موی سر زمانی که بر روی لباس ظاهر می...

 • خواص عسل چیست؟

  عسل ماده‌ی غذایی فوق‌العاده‌ با روند ساخت و تولید بسیار جالب است. این ماده ترکیبی از قند، آنزیم‌ها، مواد معدنی، ویتامین‌ها و آمینو اسیدهاست. عسل...

 • هندوانه چه خواصی دارد؟

  دانشمندان متوجه شده‌اند که هندوانه دارای مقدار زیادی لیکوپن است (حدود ۱۵ تا ۲۰ میلی‌گرم در هر دو قاچ کوچک) که یعنی نسبت به سایر صیفی‌جات یا...

 • علائم و راهکارهای مناسب مقابله با کمبود آب بدن

  همه‌ی ما در اواسط تابستان بیشتر احساس تشنگی و کم‌آبی می‌کنیم؛ فصلی با روزهای طولانی، گرم، رطوبت بالا و دمایی که گاهی بسیار بالا می‌رود. در حالی که...

داغ ترین اخبار

 • خواص تخم شربتی برای سلامتی

  تخم شربتی، نام دانه ریحان و گیاهی یک‌ساله است. این گیاه ریحان، بومی هندوستان است. به آن ریحان شیرین نیز می‌گویند اما با ریحان مقدس یا تولسی متفاوت...

 • چه کارهایی باعث کاهش استرس می شود؟

  دنیای مدرن شاید از بسیاری لحاظ آسان‌تر شده باشد اما آنچه را پرورش‌مان می‌داد از دست داده‌ایم با آنچه مغز و بدنمان نیاز داشت قطع‌ رابطه کرده‌ایم و...

 • زنیان چه خواصی دارد؟

  گیاه زنیان هم مانند رازیانه، بادیان رومی، شِوید و زیرهبه یک خانواده تعلق دارد. شکل: بیضی و مضرس (دندانه‌دار)؛ اندازه: بسیار کوچک؛ رنگ: بین...

 • همه چیز درباره دندان عقل

  ابنای اولیهٔ بشر که بر روی این کرهٔ خاکی زندگی می‌کردند، از لحاظ خوراک مصرفی بسیار متفاوت از انسان امروزی بودند. خوراک اصلی آن‌ها شامل گوشت خام،...