تبلیغات


هر روز صدها مطالب خواندنی و سرگرمی و خبری از سراسر اینترنت فقط در بروفان

چیز‌های جالبی درباره گوگل که از آن‌ها خبر ندارید

برترین ها - ترجمه از محمد کاملان: بعید به نظر می‌رسد اهل فناوری باشید و روزی را بدون استفاده از موتور جستجوی گوگل سپری کنید. جالب است بدانید گوگل به اندازه‌ای در میان کاربران استفاده دارد که از آن با نام فعل خطاب می‌شود.

گوگل که این روزها بیست سالگی خود را جشن می‌گیرد به‌عنوان یکی از بزرگترین غول‌های فناوی شناخته می‌شود، به همین منظور در طول مدت ۲۰ سال حضور گوگل در میان کاربران چیزهای جالبی نیز در مورد آن شکل گرفته است که در ادامه قصد داریم با هم به این موارد اشاره کنیم.

۱. گوگل دیگر گوگل نیست!

چیزهای جالبی در خصوص گوگل که از آن‌ها خبر ندارید

گوگل از آن شرکت‌هایی است که همیشه گسترش داشته و به همین دلیل زیرمجموعه‌های زیادی داشت. در نتیجه مدیریت این شرکت‌ها با پیچیدگی‌هایی روبرو شده بود و به همین منظور از مهر ماه سال ۲۰۱۵ شاهد تغییر ساختار گوگل بودیم و اکنون تمامی زیرمجموعه‌های گوگل در مجموعه بزرگ‌تری با عنوان گروه شرکت‌های آلفابت مدیریت می‌شوند.

۲. شوخی دروغ اول آوریل

چیزهای جالبی در خصوص گوگل که از آن‌ها خبر ندارید

حتماً به خوبی می‌دانید که روز اول آوریل به روز دروغ معروف است و مردم دروغ‌های شاخ‌داری به یکدیگر می‌گویند. گوگل نیز علاقه زیادی به سرکار گذاشتن مخاطبین در روز اول آوریل دارد و به همین منظور برای دروغ اول آوریل در سال ۲۰۱۸ سرویس نقشه‌های گوگل تبدیل به بازی Ms. Pacman شد.

گوگل از سال ۲۰۰۰ تاکنون دروغ‌های شاخ‌داری را برای روز اول آوریل کنار گذاشته است و جالب است بدانید در آن سال از کاربران خواست به یه مارپیچ آبی و قرمز خیره شوند، گوگل مدعی بود کاربران با تمرکز و نگاه کردن به این مارپیچ قادر خواهند بود تا عبارت مورد نظر خود را در گوگل جستجو کنند. پس از کلیک روی این مارپیچ گوگل به جای اینکه کاربران را به صفحه جستجوی هدایت کند صفحه‌ای را برای آن‌ها نمایش می‌داد که در آن عبارت دروغ اول آوریل حک شده بود!

۳. سرویس جیمیل به صورت کاملاً اتفاقی ایجاد شد

چیزهای جالبی در خصوص گوگل که از آن‌ها خبر ندارید

اگر با سیاست‌های گوگل آشنا باشید حتماً به خوبی میدانید که این شرکت توجه زیادی به بالابردن بهره‌وری کارمندان خود دارد. در همین راستا گفته می‌شود گوگل از کارمندان خواسته بود تا ۲۰ درصد از زمان خود را به ایده‌پردازی اختصاص دهند. ماحصل این ایده‌پردازی‌ها پروژه‌ای بود که این روزها آن را با نام جیمیل می‌شناسیم.

در آن زمان گوگل در سرویس جیمیل میزان ۱ گیگابابت فضا در اختیار کاربران می‌گذاشت. این مقدار چیزی حدود ۵۰۰ برابر بیشتر از چیزی بود که سرویس‌های رقیب مانند هات‌میل به کاربران عرضه می‌کردند. در نتیجه جیمیل به راحتی توانست رقبا را پشت‌سر بگذارد و به یکی از پرمخاطب‌ترین سرویس‌های نامه‌رسان دیجیتال تبدیل شود.

۴. گوگل در ابتدا با نام Backrub خطاب می‌شد

چیزهای جالبی در خصوص گوگل که از آن‌ها خبر ندارید

سرگی برین و لری پیج دو دانشجوی دانشگاه استفورد بودند که موتور جستجوی خود را در سال ۱۹۹۶ به عنوان یک پروژه‌ دانشگاهی راه‌اندازی کردند. در ابتدا این دو جوان خوش‌آتیه نام Backrub را برای موتور جستجوی خود انتخاب کردند.

حدود یک سال بعد برین و پیج برای اینکه نام گوگل را برای موتور جستجوی خود انتخاب کردند تا این نام بیانگر قدرت جستجوی این موتور باشد.

۵. نام گوگل در‌واقع یک نام ریاضی است

چیزهای جالبی در خصوص گوگل که از آن‌ها خبر ندارید

گوگل در دنیای ریاضیات به معنای یک عدد یک و صد صفر جلوی آن است. این نام از بی‌انتها بودن جستجوی گوگل در دنیای اینترنت حکایت دارد.

۶. اسم گوگل به فعل تبدیل شده است

چیزهای جالبی در خصوص گوگل که از آن‌ها خبر ندارید

نام گوگل در فرهنگ لغت به‌ لحاظ دستوری به‌عنوان یک اسم شناخته میشد اما همان‌‌گونه که در ابتدا هم اشاره کردیم محبوبیت گوگل به‌ اندازه‌ای شد که این روزها اگر نگاهی به فرهنگ‌های لغت معتبر مانند Merriam Webster داشته باشید متوجه خواهید شد که گوگل به لحاظ دستوری در کنار اسم به‌عنوان فعل نیز شناخته می‌شود.

با این حساب کاربران به جای اینکه بگویند فلان عبارت را جستجو کن می‌گویند فلان عبارت را گوگل کن.

۷. گوگل توجه ویژه‌ای به رسانه‌ها دارد

چیزهای جالبی در خصوص گوگل که از آن‌ها خبر ندارید

تهیه‌کنندگان برنامه‌های تلویزیونی باید اجازه مستقیم گوگل را برای ساخت برنامه در خصوص گوگل یا نمایش تجهیزات این شرکت کسب کنند. از طرف دیگر گوگل وسواس زیادی در خصوص محتوای این برنامه‌ها دارد و به این راحتی‌ها حاضر نیست شبکه‌های تلویزیونی درباره گوگل بدون هماهنگی با این شرکت برنامه بسازند.

۸. گوگل به ساخت فیلم‌های سینمایی تمایل نشان می‌دهد

چیزهای جالبی در خصوص گوگل که از آن‌ها خبر ندارید

گوگل در سال ۲۰۱۳ با شرکت فاکس قرن بیستم برای ساخت فیلم Internship همکاری کرد. در این فیلم که مضمونی کمدی داشت شاهد هنرنمایی وینس وان و اون ویلسون بودیم. همکاری تجاری گوگل و فاکس قرن بیستم باعث شد در این فیلم گوگل به عنوان یکی از بهترین شرکت‌های دنیا برای کارمندان نمایش داده شود.

۹. گوگل توجه ویژه‌ای به خورد و خوراک کارمندانش دارد

چیزهای جالبی در خصوص گوگل که از آن‌ها خبر ندارید

جالب است بدانید گوگل بابت غذا از حقوق کارمندانش مبلغی کم نمی‌کند و چیزی حدود ۳۰ سالن‌های غذاخوری برای کارمندان خود در Googleplex اختصاص داده است. تمامی غذاهایی که در این سالن‌ها سرو می‌شود کاملاً تازه هستند و سلیقه افراد گوشتخوار و علاقه‌مندان خوراکی‌های بدون گوشت در این غذاها رعایت شده است.

۱۰. فضای سبز محیط اطراف گوگل توسط بزها هرس می‌شود

چیزهای جالبی در خصوص گوگل که از آن‌ها خبر ندارید

ممکن است با شنیدن خبر خنده‌تان بگیرد اما باور کنید گوگل گفته است برای کوتاه نگه‌داشتن علف‌های فضای سبز مجموعه خود از ۲۰۰ راس بز کمک خواهد گرفت. این بزها چیزی حدود یک هفته در فضای سبز چرا خواهند کرد و علف‌ها را بدون نیاز به هیچ تجهیزات پیشرفته‌ای هرس می‌کنند.

۱۱. گزینه I’m Feeling Lucky دیگر در موتور جستجوی گوگل کار نمی‌کند

چیزهای جالبی در خصوص گوگل که از آن‌ها خبر ندارید

گوگل چندین سال پیش در کنار دکمه جستجو گزینه دیگری را با عنوان I’m Feeling Lucky تعبیه کرد. این گزینه در‌واقع یک راه‌حل سریع و مفید برای جستجو بود و کاربران را بدون ارائه نتایج دیگر به اولین صفحه‌ای محتوی عبارت کلیدی مورد نظرآن‌ها هدایت می‌کرد.

گفته می‌شود این گزینه سالانه چیزی بیشتر از ۱۰۰ میلیون دلار به گوگل ضرر وارد می‌کرده است در نتیجه این گزینه همچنان برای بعضی از کاربران نمایش داده می‌شود اما در آینده بعید از دسترس تمامی کاربران خارج خواهد شد.

۱۲. آدرس Gogle.com کاربران را به وب‌سایت گوگل هدایت می‌کند

چیزهای جالبی در خصوص گوگل که از آن‌ها خبر ندارید

احتمال زیادی وجود دارد که کاربران در حین تایپ آدرس Google.com اشتباه کنند به همین منظور گوگل دامنه‌های که به لحاظ نگارشی شباهت‌ زیادی با دامنه اصلی خود دارد را خریداری کرده است.

در نتیجه کاربران اگر به اشتباه آدرس‌های Gogle.com یا Gooogle.com را تایپ کنند به آدرس اصلی موتور جستجوی گوگل هدایت خواهند شد.

۱۳. مدیران ارشد گوگل هواپیمای بوئینگ خود را در مقر ناسا نگه‌داری می‌کردند

چیزهای جالبی در خصوص گوگل که از آن‌ها خبر ندارید

برین و پیج که پولشان از پارو بالا می‌رود در سال ۲۰۰۷ هواپیمای بوئینگ ۲۰۰ – ۷۶۷ خود را در یکی از مقرهای ناسا نگه‌داری می‌کردند. این مقر با دفتر کار مدیران ارشد گوگل فاصله کمی داشت و در کمترین زمان به جت شخصی خود دسترسی داشتند.

کاملاً پیداست قرار دادن هواپیما در ناسا برای مدیران گوگل ارزان تمام نمی‌شود و چیزی حدود ۱.۳ میلیون دلار در سال هزینه روی دست سرگی و برین می‌گذاشت.

۱۴. یاهو قصد داشت گوگل را به مبلغ ۳ میلیارد دلار خریداری کند

چیزهای جالبی در خصوص گوگل که از آن‌ها خبر ندارید

در سال ۲۰۰۲ مدیران ارشد یاهو مبلغ گزاف ۳ میلیارد دلار را برای خرید گوگل پیشنهاد دادند. گوگل این پیشنهاد را قبول نکرد و گفت که به کمتر از ۵ میلیارد دلار راضی نخواهد شد. از آن زمان سال‌ها گذشته است و این روزها گوگل چیزی بیشتر از ۶۵۰ میلیارد دلار می‌ارزد در صورتی که یاهو حدود ۴۸ میلیارد دلار قیمت گذاری شده است.

سعی کردیم هر نکته جالبی که از گوگل می‌دانیم را با شما درمیان بگذاریم، پیشنهاد می‌کنیم اگر شما هم از طرفداران این غول بزرگ اینترنتی هستید و اطلاعات جالبی از گوگل دارید، در قسمت نظرات ما و سایر کاربران را در جریان این موارد قرار دهید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات لینکی

جدیدترین اخبار

 • ترس هایی که مانع موفقیت می شوند

  ترس‌هایی که در اینجا می‌خواهیم در موردشان صحبت کنیم رایج‌ترین دلایلی هستند که باعث می‌شوند افراد نتوانند مهم‌ترین تصمیم زندگی‌ (یعنی رفتن به دنبال...

 • کنترل ذهن و رسیدن به موفقیت

  «موفقیت ابتدا از ذهن شما شروع می‌شود.» اگر به این جمله باور دارید ذهن‌تان را درباره اهداف و تصمیماتی که در سر دارید، آماده کنید. بعد از آمادگی...

 • افسردگی تابستانی و راه های درمان آن

  افسردگی تابستانی نوعی اختلال و بیماری روحی است، که در فصل گرم تابستان بروز می‌کند. این آشفتگی از نوع اختلالات عاطفیِ فصلی به شمار می‌آید. ابتلا...

 • علت سرطان گلو و راه های درمان آن چیست؟

  طور کلی، سرطان گلو ناشی از تولید و تکثیر سلول‌های غیرعادی است. اما پزشک معالج باید برای تعیین درمان مناسب، نوع سرطان را مشخص کند. دو نوع اصلی...

 • برای درمان میگرن چه کنیم؟

  درمان میگرن فراتر از تسکین یک سردرد ساده است. از آنجا که این نوع سردرد عارضه‌ی پیچیده‌ای است، باید با چندین ابزار مختلف یا ترکیب آنها برای درمان...

 • معده درد عصبی چه علائمی دارد و چگونه درمان می شود؟

  موارد زیادی می‌تواند منجر به حالت‌تهوع یا معده‌ درد شود. ویروس‌ها و باکتری‌ها، عوامل فیزیکی اصلیِ حالت‌ تهوع و استفراغ هستند. ولی احساسات ما،...

 • علل گوش درد و درمان های خانگی برای تسکین آن

  عامل بروز گوش درد ممکن است عارضه‌های گوش شناگر، عفونت گوش میانی، سندروم TMJ، میرنژیت تاولی، آفتاب‌سوختگی، درماتیت و تروما باشند. علائم و نشانه‌های...

 • سنگ لوزه چیست و چگونه درمان می شود؟

  لوزه‌ها دو برآمدگی کوچک هستند که در دو سمت گلو قرار دارند و با عفونت‌هایی که وارد دهان می‌شوند، مبارزه می‌کنند. سنگ لوزه می‌تواند خانهٔ...

 • علت حالت تهوع در سفر و راه های درمان آن چیست؟

  حالت تهوع بارداری، حالت تهوع به دلیل مسمومیت غذایی و … تا حدی برای همه‌ی ما شناخته شده هستند. اما علت حالت تهوع در سفر چیست؟ وقتی میان حس‌های...

 • خوراکی های مفید برای درمان زخم معده

  زخم معده معمولا با تجویز آنتی بیوتیک و روش‌های کاهش‌دهنده و خنثی‌کننده‌ی اسید معده، درمان می‌شود. اما برخی غذاها و درمان‌های طبیعیِ خانگی هم در...

 • برای از بین بردن جوش هورمونی چه کارهایی باید انجام داد؟

  اگرچه جوش هورمونی معمولا با نوسانات هورمونی دوران بلوغ در ارتباط است، ممکن است بزرگسالان در هر سن و سالی هم دچار آن شوند. این جوش در میان خانم‌ها...

 • راه‌های درمان جوش چرکی

  جوش چرکی شکل جدی‌تری از جوش است که سبب به وجود آمدن کیست‌ها و برآمدگی‌های بزرگ و ملتهب روی صورت می‌شود. برخلاف شکل‌های خفیف‌تر جوش، جوش چرکی بسیار...

 • چه خوراکی های سالمی باعث جوش زدن می شوند؟

  هرچیزی که می‌خورید و رژیم غذایی روزانه‌ی شما به‌طور مستقیم روی پوست‌تان تأثیر می‌گذارد. اگر می‌خواهید از شر جوش‌های غیرمنتظره خلاص شوید، باید توجه...

 • چه خوراکی هایی باعث زرد شدن رنگ دندان می شوند؟

  مصرف مکرر برخی خوراکی‌های خاص نیز درخشندگی و سفیدی دندان‌ها را از بین می‌برند و باعث ایجاد جرم دندان می‌شود. در این مقاله خوراکی هایی را به شما...

 • در مصرف این خوراکی های سالم زیاده روی نکنید

  افراط و تفریط در هیچ کاری خوب نیست و در مواردی زیاده‌روی در مصرف مواد غذایی مفید نیز ممکن است برای سلامت شما ضرر داشته باشد و موجب آسیب به...

 • روش های تسکین تهوع بارداری

  بارداری یک سفر شگفت‌انگیز است اما تهوع و استفراغی که اغلب با آن همراه است، اصلا چیز جالبی نیست. به گفته‌ی دکتر مارجوری گرینفیلد، متخصص زنان و...

 • علل حالت تهوع و راه های درمان آن

  موارد بسیاری می‌توانند باعث ایجاد حالت تهوع شوند. برخی از مردم نسبت به حرکت یا نسبت به برخی غذاهای خاص، داروها یا اثرات برخی شرایط پزشکی به‌شدت...

 • تمیز کردن ماشین لباسشویی

  تمیزی ماشین لباسشویی مساوی است با تمیزی لباس‌های شما، بنابراین بهتر است با هر بار تمیز کردن ماشین لباسشویی در ماه، به‌راحتی از شر قارچ‌ها و بوی...

 • راهنمای شستن سبزی و میوه‌ با سرکه

  براساس نتایج پژوهشی که در سال ۲۰۰۳ در نشریه‌ی علمی «مراقبت از موادغذایی» منتشر شد، شستن سیب با محلول آب و سرکه در مقایسه با آب خالی موجب نابودی...

 • نکاتی برای نظافت خانه

  داشتن خانه ای تمیز و مرتب وظیفه سختی است. به نظر می رسد به محض آن که خانه را تمیز می کنید، همسر و فرزندانتان آن را دوباره به هم می ریزند. خانه...

 • آیا میوه‌ها سبب اضافه وزن می‌شوند؟

  میوه‌ها جزو خوراکی‌های سرشار از فیبر هستند و در عین حال کالری کمی دارند.یک پرتقال بزرگ می‌تواند ۱۶۳٪ نیاز روزانه‌ی شما به ویتامین C را تأمین کند....

 • ماسک جوش شیرین جهت پاکسازی پوست صورت

  استفاده از ماسک جوش شیرین روشی ارزان، طبیعی و مؤثر برای تغذیه، حفاظت و التیام پوست شماست.  در ادامه ۳ روش برای تهیه‌ی ماسک جوش شیرین جهت پاکسازی...

 • ماسک موز برای مراقبت از پوست

  موز نه‌تنها میوه‌ای خوشمزه و مقوی است، بلکه ظاهرا می‌تواند اثرات باورنکردنی بر روی سلامت و زیبایی پوست صورت شما داشته باشد. موز حاوی ویتامین A،...

داغ ترین اخبار

 • سنگ لوزه چیست و چگونه درمان می شود؟

  لوزه‌ها دو برآمدگی کوچک هستند که در دو سمت گلو قرار دارند و با عفونت‌هایی که وارد دهان می‌شوند، مبارزه می‌کنند. سنگ لوزه می‌تواند خانهٔ...

 • علل گوش درد و درمان های خانگی برای تسکین آن

  عامل بروز گوش درد ممکن است عارضه‌های گوش شناگر، عفونت گوش میانی، سندروم TMJ، میرنژیت تاولی، آفتاب‌سوختگی، درماتیت و تروما باشند. علائم و نشانه‌های...

 • معده درد عصبی چه علائمی دارد و چگونه درمان می شود؟

  موارد زیادی می‌تواند منجر به حالت‌تهوع یا معده‌ درد شود. ویروس‌ها و باکتری‌ها، عوامل فیزیکی اصلیِ حالت‌ تهوع و استفراغ هستند. ولی احساسات ما،...

 • برای درمان میگرن چه کنیم؟

  درمان میگرن فراتر از تسکین یک سردرد ساده است. از آنجا که این نوع سردرد عارضه‌ی پیچیده‌ای است، باید با چندین ابزار مختلف یا ترکیب آنها برای درمان...

 • علت سرطان گلو و راه های درمان آن چیست؟

  طور کلی، سرطان گلو ناشی از تولید و تکثیر سلول‌های غیرعادی است. اما پزشک معالج باید برای تعیین درمان مناسب، نوع سرطان را مشخص کند. دو نوع اصلی...

 • افسردگی تابستانی و راه های درمان آن

  افسردگی تابستانی نوعی اختلال و بیماری روحی است، که در فصل گرم تابستان بروز می‌کند. این آشفتگی از نوع اختلالات عاطفیِ فصلی به شمار می‌آید. ابتلا...

 • کنترل ذهن و رسیدن به موفقیت

  «موفقیت ابتدا از ذهن شما شروع می‌شود.» اگر به این جمله باور دارید ذهن‌تان را درباره اهداف و تصمیماتی که در سر دارید، آماده کنید. بعد از آمادگی...

 • ترس هایی که مانع موفقیت می شوند

  ترس‌هایی که در اینجا می‌خواهیم در موردشان صحبت کنیم رایج‌ترین دلایلی هستند که باعث می‌شوند افراد نتوانند مهم‌ترین تصمیم زندگی‌ (یعنی رفتن به دنبال...