تبلیغات


هر روز صدها مطالب خواندنی و سرگرمی و خبری از سراسر اینترنت فقط در بروفان

چرا این همه سلفی؟

روزنامه ایران: این نمایش‌های غیر متعارف، کدهایی است که نشان از نیاز به توجه و احترام دارد. در واقع شیوع و انتشار عکس‌های سلفی در جامعه، نماد تنهایی انسان است که پر از تمنا برای دیده شدن و پسندیده جلوه کردن است تا خلأهای اجتماعی بودنش را جبران کند.

قدیم‌ندیم‌ها که اینترنت نبود و تکنولوژی این همه پیشرفت نکرده‌ بود، زندگی‌ها آرامتر و بی‌حاشیه‌تر از حالا بود. هفته‌ای یک بار خانه فک و فامیل و دوست و آشنا رفت و آمدی بود و سفره‌ای باز می‌کردند از این سر اتاق تا آن سر و خبری هم از زرق و برق نبود که فلانی این را گذاشته و ما باید روی دستش بزنیم و غذای چرب و چیلی‌تری بگذاریم جلویش! البته که چشم و همچشمی هم بود اما نه آنلاین. کو تا میهمانی دیگری از راه برسد و ساعت جدید سیکو پنج‌ات را نشان دهی و جرینگ جرینگ النگوهایت را به گوش همه خانم‌های فامیل برسانی.

چرا این همه سِلفی؟

چیزی از آن زمان نگذشته ولی وضعیت کاملاً متفاوت شده. دیگر از آن میهمانی‌ها‌ و دورهمی‌ها خبری نیست اما فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی که هستند. به ثانیه نمی‌کشد که می‌توانید دنیا را از وسیله جدیدی که خریده‌اید خبردار کنید؛ عکسی از خانه‌، وسایلی که تازه خریده‌اید، سفرهایی که رفته‌اید، مراسمی که شرکت ‌کرده‌اید... فیلم هم که جای خود دارد: «من و همسرم در میهمانی مدیر کارخانه، یهویی»، «من و عشقم در بازار شانزلیزه پاریس.»، «جاتون خالی میدان تقسیم استانبول.»

کافی است چرخی در اینستاگرام بزنید و ببینید آنهایی که غرق این فضا شده‌اند چطور خودشان را در چشم بقیه فرو می‌کنند. چیزی هم به شب عید نمانده و کم‌کم عکس‌‌های جدیدتر روی صفحه‌ها بارگذاری می‌شود. بعضی‌ها انگار سفر رفته باشند برای عکسی در اینستاگرام. سفری که می‌تواند همچون کشف و شهودی شاعرانه، تجربه یک زندگی نو باشد، در فیلمی موبایلی تمام می‌شود.

چرا بعضی‌ از ما دوست داریم خصوصی‌ترین لحظه‌های زندگی را مثل فیگور یک هنرپیشه تبلیغات با بقیه به اشتراک بگذاریم؟ آیا این رفتار نوعی فخرفروشی و خودستایی است؟ آیا برای پر کردن جای خالی چیزهای مهم‌تری در زندگی است که ما را به مرز افسردگی کشانده است؟ آیا این خود فضای مجازی نیست که ما را به این سمت و سو سوق می‌دهد؟

به‌ گفته مصطفی آب‌روشن، عضو انجمن جامعه‌شناسی ایران، شبکه‌های اجتماعی مناسبات اخلاقی و عرفی ما را تحت تأثیر خود قرار داده است و این امکان را به‌ کاربران داده که خودشان را با دیگران به اشتراک بگذارند و بر این اساس با دریافت لایک و کامنت‌های تحسین‌برانگیز، بر احساس دیده نشدن چیره شوند و تنهایی را کمتر احساس کنند.

فراگیر شدن سلفی در فضای مجازی، ما را با این واقعیت تلخ آشنا می‌کند که بشر بیش از تمام دوران‌ها تنهایی در جمع را تجربه می‌کند. وقتی ما با یکدیگر و در کنار خانواده عکس می‌گیریم، نشان از حضور دیگرانی دارد که ما در کنار آنها هویت پیدا می‌کنیم اما افزایش رو به رشد عکس‌های سلفی که فرد از خودش در اتاق یا مسافرت تفریحی می‌گیرد، صرفاً درجه تنهایی و تمنای دیده شدن در او را نشان می‌دهد. این افراد با این که با ظاهری همراه با غرور و القای شایستگی، ظاهر می‌شوند اما این نمایش‌های غیر متعارف، کدهایی است که نشان از نیاز آنان به توجه و احترام دارد. در واقع شیوع و انتشار عکس‌های سلفی در جامعه، نماد تنهایی انسان است که پر از تمنا برای دیده شدن و پسندیده جلوه کردن است تا خلأهای اجتماعی بودنش را جبران کند.»

بیشتر ما عضو همین شبکه‌‌های اجتماعی هستیم و کم و بیش در تلگرام و اینستاگرام فعالیم و عکس‌ یا مطالبی از دلبستگی‌ها و علایق‌مان را هم به اشتراک می‌گذاریم. آیا می‌توان گفت که ما هم دچار تنهایی شده‌ایم؟

آب‌روشن کاربرانی را که در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی حضور فعالی دارند به دو گروه تقسیم می‌کند؛ آنهایی که به اشکال مختلف تلاش می‌کنند خود را خوشبخت جلوه دهند و دسته‌ای که تنهایی و انزوا را به نمایش می‌گذارند.

وی در ادامه می‌افزاید: «کاربرانی که در شبکه‌هایی همچون اینستاگرام نمادهایی از یک زندگی متقاعد‌ کننده و موفق، از جمله حضور در رستوران‌های مجلل، طبیعت رنگارنگ، گذران اوقات فراغت در مکان‌های توده‌پسند یا دلدادگی‌های نمایشی را به‌ گونه‌ای فخرفروشانه به اشتراک می‌گذارند یا سلفی‌های‌شان را با افراد مشهور و سلبریتی‌ها منتشر می‌کنند، به‌ دنبال کسب موفقیت هستند تا به ارزش‌های خودشان بیفزایند.

گاهی نیز بر خلاف این گروه، کاربرانی را مشاهده می‌کنیم که با ژست‌های روشنفکرانه و سمبلیک، تنهایی و انزوای خود را به نمایش می‌گذارند و به دیگران این گونه القا می‌کنند که بودنشان را نباید نادیده بگیرند. با دقت در تعاملات کاربران در فضای اینستاگرامی و سایر شبکه‌های اجتماعی درمی‌یابیم که این اپلیکیشن عرصه بازنمایی تصاویر خوشگذرانی‌ها یا به رخ کشیدن نداشته‌های بزرگ و چهره مدیریت شده‌ای است که تنها در تصویر خلاصه می‌شود.

در اکثر تصاویری که به اشتراک گذاشته می‌شود کاربران یا سلبریتی‌هایی را می‌بینیم که شایستگی، سبک زندگی یا چهره ظاهری خودشان را با انواع پروتز و سولاریوم به شکلی توده‌پسند تغییر می‌دهند و به نمایش می‌گذارند تا میل به دیده شدن را با افزایش لایک و کامنت‌های تحسین‌برانگیز ارضا کنند، از سوی دیگر عده‌ای از طبقات فرودستی که در محرومیت فرهنگی قرار دارند در این سناریو به‌ عنوان طرفدار و فالوور ظاهر می‌شوند که وظیفه آنان جز لایک کردن و تحسین اینگونه نمایشگری‌ها نیست.

شبکه‌های اجتماعی از جمله اینستاگرام تبلور تئوری «مصرف متظاهرانه» است که «تورستین وبلن» جامعه‌شناس و اقتصاددان آمریکایی به‌ خوبی به آن پرداخته است. در واقع ما در عصری زندگی می‌کنیم که با سه مشخصه «مصرف اغراق شده»، «تن‌آسایی غلو شده» و «به رخ کشیدن فزاینده ثروتمندی» تعریف می‌شود. این متغیرها که در قالب الگوی رفتار در جامعه، معین شده مفاهیمی هستند که عده‌ای تحت آن می‌کوشند تا خود را در چشم دیگران برتر و متمایزتر نشان دهند.»

چیزی به عید نمانده و به‌ قول یکی از دوستان باید هر روز در اینستاگرام عکس‌های بعضی‌‌ها را از سر اجبار ببینیم که از این کشور به آن کشور در رفت و آمدند و از عکس و فیلم گذاشتن هم خسته نمی‌شوند و ما هم به‌ خاطر رودربایستی باید لایکی زیر عکس‌شان بزنیم که مبادا طرف ناراحت شود.

دکتر فاطمه منفردپویا روانشناسان اجتماعی، می‌گوید فرهنگ ایرانی‌ها فرهنگی سنتی است و با آمدن شبکه‌های اجتماعی بین سنت و مدرنیته سرگردان مانده‌.

وی درباره تیپ آدم‌هایی که حضور پررنگی در فضای مجازی دارند، می‌گوید: «در فرهنگ شرقی رفتاری وجود دارد به نام «به رخ کشیدن» که درصد آن بین افراد مختلف متغیر است. این رفتار تا چند سال پیش شاید کمتر از حالا بود و در ارتباطات رو در رو رخ می‌داد ولی حالا این رفتار بسیار پررنگ‌تر در فضای مجازی بخصوص شبکه‌‌های اجتماعی مثل اینستاگرام بروز کرده‌ است.

کسانی که به‌ صورت افراط‌گرانه از این فضا استفاده می‌کنند به دو تیپ تقسیم‌بندی می‌شوند؛ شخصیت خودشیفته و شخصیت نمایشی. در شخصیت خودشیفته فرد دارای زیربنای «خود‌کم‌بینی» است. این افراد سعی دارند با استفاده از هر شیوه‌ای، تصاویری از فعالیت‌های‌شان، از جمله لباس پوشیدن، غذا خوردن، مسافرت و... را به نمایش بگذارد. البته باید گفت که مطرح شدن در فضای مجازی و لایک و کامنت‌‌هایی که چنین شخصی می‌گیرد شاید او را از نظر روحی ارضا نکند و در میان همه لایک‌ها به‌ دنبال کسی باشد که او را لایک نکرده ‌است. او از این مسأله به شدت احساس ناراحتی می‌کند و حتی برخی‌ها کارشان به افسردگی می‌کشد. به‌ عنوان مثال چندی پیش بیماری به من مراجعه کرد و گفت از این که یکی از اقوامش تعداد فالوورهایش از او بیشتر است احساس ناخوشایندی دارد و مدتی است که دچار افسردگی شده.

اما تیپ دوم به نسبت تیپ اول به‌ دنبال تأیید اجتماعی نیست و معمولاً به‌ دنبال اغواکنندگی است و می‌خواهد حضورش را در همه جا اثبات کند. این افراد می‌خواهند کانون توجه باشند؛ حالا این توجه مثبت باشد یا منفی برایشان تفاوتی نمی‌کند.»

قدیم‌ندیم‌ها که اینترنت نبود و تکنولوژی این همه پیشرفت نکرده‌ بود، زندگی‌ها آرام‌تر و بی‌حاشیه‌تر از حالا بود و اگر قرار بر فخرفروشی هم بود لااقل یک هفته‌ طول می‌کشید که فامیل‌ها دور هم جمع شوند تا بفهمند ساعت سیکو پنج قشنگی خریده‌اید یا چند حلقه به النگوهای‌تان اضافه کرده‌اید. از این گذشته دل دو سه نفر می‌سوخت و تمام. اما حالا خریده و نخریده، به ثانیه‌ای نمی‌کشد که می‌توانید دل هزاران نفر را بسوزانید و خوشبختی خود را به اشتراک عموم بگذارید. آن هم نه فک و فامیل بلکه آدم‌هایی که یک بار هم از نزدیک ندیده‌اید.»

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

 • سلبریتی‌هایی که پیوند اعضا انجام داده‌اند

  برترین ها - ترجمه از حسین علی پناهی: برای میلیون ها طرفداری که در سراسر دنیای ستاره های مورد علاقه خود را ستایش می کنند باورپذیر نیست که این...

 • گفت‌وگوی نوروزی با «حسین ماهینی»، کاپیتان پرسپولیس

  هفته نامه چلچراغ - فاطمه صمدی: برای کاپیتان پرسپولیس بهترین اتفاق در سال 96 قهرمانی با این تیم است. حسین ماهینی حالا امیدوار است که در سال جدید با...

 • سید محمدحسن خامنه‌ای؛ روایت برادر از برادر (۱)

  سالنامه مثلث - مصطفی صادقی: از جناب آقای سید محمد حسن خامنه ای برادر محترم و کوچک تر رهبر معظم انقلاب تاکنون چندان مصاحبه یا اظهارنظر رسانه ای...

 • چیز‌هایی که سال جدید به آن‌ها «نه» خواهم گفت

  برترین ها - ترجمه از هدی بانکی: اخیرا مطلبی خواندم که می‌گفت: «نه» گفتن مهمتر از «بله» گفتن است. توجیهش هم این بود که بله گفتن به چیزهای غیر...

 • چگونه مانند یک میلیونر لباس بپوشیم؟

  سیلوی دی گیوستو یک مشاور نوع پوشش است که باور دارد هر کسی که قصد تغییر دارد حق ندارد بگوید “من پول کافی برای تغییر کردن ندارم.” در نظر او،...

 • آلرژی بهاره و راه های پیشگیری

  آلرژی بهاره و راه های پیشگیری فصل بهار فصلی است که برخی از مردم دچار آلرژی می شوند زیرا در طی فصل بهار گرده گیاهان در هوا پخش می شود و باعث...

 • پرونده‌های جنجالی سال ۹۶ (۲)

  سالنامه ایران - زهره صفاری: بیراه نیست اگر سال 96 را سال پرونده های جنجالی بنامیم. برای اثبات این ادعا کافی است سری به صفحات حوادث روزنامه ها و...

 • چگونه حال خانم‌ها را خوب کنیم؟

  لیلا بهنام؛ روان شناس به بانوان می گوید که چگونه حس و حال خوبی داشته باشند. ماهنامه همشهری تندرستی: شادی تان درونی و از ته دل نیست. همه...

 • انتقاد تند سیروان خسروی از برنامه های سال تحویل تلویزیون

  انتقاد تند سیروان خسروی از برنامه های سال تحویل تلویزیون سیروان خسروی متولد ۱۳۶۱ در تهران آهنگساز، خواننده و مدل تبلیغاتی است. به گزارش...

 • فال روزانه جمعه ۳ فروردین ماه ۱۳۹۷

  فال روز جمعه ۳ فروردین ماه ۱۳۹۷ فال روزانه جمعه ۳ فروردین ماه ۱۳۹۷ فال روزانه متولدین فروردین: این روزها برای شما روزهای بسیار سختی...

 • جشن سیزده به در و تاریخچه آن

  جشن سیزده به در ، تاریخچه آن و رسم و رسوم جشن سیزده به در و تاریخچه آن سیزده بدر (سیزده به در) یکی از مهمترین جشن های نوروزی ایرانیان...

 • وقتی خانه امن نیست...

  روزنامه آرمان - آرزو ضیایی: کودکان بدسرپرست از کودکان بی‌سرپرست به مراتب تنهاترند، زیرا این کودکان اغلب دارای پدر و مادر یا سرپرستی فاقد صلاحیت و...

 • مد‌های زنانه برای بهار ۲۰۱۸

  برترین ها - ترجمه از پردیس بختیاری: بهار فصل تغییر است، فصل زنده شدن دوباره! این تغییر در دنیای مد و فشن نیز دیده می شود. به عنوان مثال، امسال...

 • پرونده‌های جنجالی سال ۹۶ (۱)

  سالنامه ایران - زهره صفاری: بیراه نیست اگر سال 96 را سال پرونده های جنجالی بنامیم. برای اثبات این ادعا کافی است سری به صفحات حوادث روزنامه ها و...

 • هیولاهای افسانه ای + عکس

  “سرزمین‌های افسانه‌ای… تنها یک ویژگی مشترک دارند: چه بر اساس افسانه‌های قدیمی باشند که منشاء آنها در زمان گم گشته باشد، چه زادۀ خلاقیت دنیای مدرن...

 • 6 راه‌حل برای اینکه “احساس چاقی” نکنید

  اکثر دختران با وجود اینکه وزن مناسبی دارند که سلامتی آنها را تضمین می‌کند، احساس چاق بودن می‌کنند و امیدوارند که به طریقی بتوانند این معضل را...

 • چگونه با استرس شغلی مقابله کنیم؟

  بر اساس یک گزارش جدید مشخص شده است که رفاه افراد در محیط کار از همیشه کمتر است. با توجه به اینکه همۀ ما نزدیک به 40 ساعت در هفته را در محیط...

 • برنامه کنسرت های نوروز ۹۷

  برنامه کنسرت های نوروز ۹۷ به گزارش اولی ها: بازار کنسرت های نوروز ۹۷ نیز مانند سال های پیش داغ است و اهالی کنسرت میتوانند در سفر به نقاط...

 • داریوش شایگان درگذشت و زندگینامه داریوش شایگان

  داریوش شایگان درگذشت و زندگینامه داریوش شایگان به گزارش اولی ها : داریوش شایگان نویسنده و استاد دانشگاه، صبح امروز دوم فروردین درگذشت....

 • چگونه چیز نجس شده پاک می شود ؟

  چگونه چیز نجس شده پاک می شود ؟ با توجه به مهم بودن نجاسات و تطهیر آنها ، چه از نظر دینی و چه در موارد بهداشت فردی و اجتماعی در این پست قصد...

 • اس ام اس شب آرزوها 97

  اس ام اس شب آرزوها 97 در این قسمت از مجله “اولی ها” برای شما همراهان همیشگی، اس ام اس شب آرزوها را گردآوری کرده ایم. در این شب عزیز ما را...

 • نحوه ست کردن مناسب شلوار و پیراهن

  ست کردن شلوار با پیراهن در این مقاله برای شما چند پیشنهاد ست کردن پنج گروه از انواع پیراهن را داریم و امیدواریم در کنار سایر مقالات برای پوشش...

 • متن زیبا و جملات زیبا در وصف پدر

  جملات و متون زیبای روز پدر متنی زیبا برای پدر باﺑﺎ ﭘﻮﻝ ﻣﯿﺨﻮﺍﻡ ! ﺑﺎﺑﺎ ﻟﺒﺎﺱ ﻣﯿﺨﻮﺍﻡ ! ﺑﺎﺑﺎ ﮐﺘﺎﺏ ﻣﯿﺨﻮﺍﻡ ! ﺑﺎﺑﺎ ﻣﻮﺗﻮﺭ ﻣﯿﺨﻮﺍﻡ ! ﺑﺎﺑﺎ...

داغ ترین اخبار