تبلیغات


هر روز صدها مطالب خواندنی و سرگرمی و خبری از سراسر اینترنت فقط در بروفان

کیست جسم زرد در بارداری، چیست؟

' ); w.anetworkParams[ ad.id ] = ad; d.write( '

۲۳ آبان ۱۳۹۵ کودک و بارداری 1 بازدید کد خبر:10570

مثل بسیاری دیگر از اصطلاحات پزشکی، اسم کیست کورپوس لوتئوم یا همان کیست جسم زرد ترسناک‌تر از چیزیست که واقعا هست. هرماه، یک دسته از سلول‌ها که به آنها کورپوس لوتئوم گفته می‌شود در درون رحم شکل گرفته و سپس متلاشی می‌گردد. اگر در پروسه‌ی متلاشی شدن مشکل پیش بیاید، این دسته سلول بدل به یک کیست می‌گردد.

در مواردی این کیست منجر به ایجاد درد یا ناراحتی در کناره شکم شده گاهی با خونریزی همراه است. در بیشتر موارد خانم‌ها از وجود این کیست در بدن خود بی‌خبر هستند تا زمانی که بوسیله‌ی تصویر سونوگرافی مشخص می‌شوند. در اکثر موارد این مشکل در سه ماهه‌ی دوم بارداری برطرف می‌گردد.

جسم زرد چیست؟

بعد از تخمک‌گذاری، تخمک تخمدان را ترک می‌کند. به ناحیه‌ای از تخمدان که تخمک از آن آزاد می‌شود جسم زرد گفته می‌شود؛ وظیفه‌ی جسم زرد تولید هورمون پروژسترون است که در آماده کردن آندومتر (پوشش درونی رحم) برای لانه گزینی تخمک بارور شده نقش بسزایی ایفا می‌کند. حال اگر شما در دوران بارداری هستید به آن جسم زرد بارداری گویند.

کیست جسم زرد که جزو کیست‌های فانکشنال به حساب می‌آید، اندازه بزرگ‌تری نسبت به سایر کیست‌ها در رحم دارد و گاه به سه تا ده سانتی‌متر نیز می‌رسد. یکی از علائم کیست جسم زرد خونریزی است که این خونریزی، به جمع شدن لخته منجر می‌شود. باقی ماندن طولانی لخته، گاه نیاز به لاپاراسکوپی را ضروری می‌کند. بیمارانی که هپارین یا وارفارین مصرف می‌کنند و مشکلات انعقادی دارند، بیشتر ممکن است دچار پارگی و خونریزی ناشی از آن شوند.

درمان کیست جسم زرد
درصورتی که کیست کورپوس لوتئوم به اندازه سه الی چهار سانتی‌متر باشد، نياز به عمل جراحی نیست. این سایز از کیست با درد مختصری همراه می‌باشد که با استراحت و استفاده از مسکن هيوسين برطرف می‌گردد؛ در غير اين صورت و چنانچه در سه ماهه دوم بارداری کيست جسم زرد به سايز ۸ تا۱۰ سانتی‌متر برسد و کيست به دور پايه خود بپيچد و با درد شديد همراه باشد، با توجه به وجود خطر سقط جنین، بيمار نياز به عمل جراحی دارد.

منبع:وبسایت نی نی بان ' ); w.anetworkParams[ ad.id ] = ad; d.write( '

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار