تبلیغات


هر روز صدها مطالب خواندنی و سرگرمی و خبری از سراسر اینترنت فقط در بروفان

آداب شیر دادن به نوزاد ،زیبا و لطیف

' ); w.anetworkParams[ ad.id ] = ad; d.write( '

۲۲ آبان ۱۳۹۵ کودک و بارداری 1 بازدید کد خبر:9112

تغذيه در تمام عمر به ويژه در ماه‌ها و سال‌هاي اول زندگي بسيار مهم است. براي شيرخواران تغذيه جزء مهمي از مراقبت همه جانبه است و تغذيه‌ي خوب و مناسب با سن كودك موجب رشد و نمو مطلوب او مي‌شود. به منظور تأمين تغذيه‌ي مناسب كودك، مادران عزيز بايد به مطالب زير كه تحت عنوان اقدامات لازم و رفتارهاي تغذيه‌اي مناسب است توجه داشته باشند.

اگر نوزادان به محض تولد بر روي شكم مادر قرار گيرند و پس از خشك‌كردن آن‌ها، بر روي پستان مادر گذاشته ‌شوند:

§ درجه حرارت بدن نوزاد ثابت مي‌ماند.
§ كودك دچار كاهش درجه حرارت بدن نمي‌شود.
§  بهره‌مندي از آغوش گرم مادر و شير مادر، پايه‌هاي يك ارتباط عاطفي درازمدت گذاشته شود.
§  تماس پوستي و تغذيه به موقع، بر رشد و تكامل شيرخوار اثر مطلوبي خواهد داشت.

 بايد تغذيه با شير مادر ظرف نيم ساعت پس از تولد و به طور مكرر و به دل‌خواه نوزاد ادامه يابد تا:

§  نوزاد از مزاياي آغوز بهره‌مند شود
§ ترشح شير مادر زودتر برقرار شده و حجم آن بيش‌تر شود.

بايد دانست كه ساعت‌ها و روزهاي اول تولد بسيار طلايي و حياتي است و نبايد اين ساعات گران‌بها را كه مي‌توانند در رشد و سلامت نوزاد بسيار مؤثر باشند از دست داد.

براي اين كه كودك شير كافي دريافت كند روش شيردادن هم بايد صحيح باشد تا به اين ترتيب هم دريافت شير كافي باشد و هم از جمع‌شدن گاز در معده شيرخوار و احتمال استفراغ‌كردن و بي‌قراري او هم جلوگيري شود.نياز شيرخوار را به ويتامين‌هاي آ و دي( روزانه ۱۵۰۰ واحد ويتامين آ و ۴۰۰ واحد ويتامين دي ) با دادن قطره از قطره مخلوط ويتامين‌هاي آ و دي و اگر اين قطره در دسترس نبود به همين ميزان از قطره مولتي‌ويتامين، تأمين كنيد. به جز شير مادر و قطره آ و دي تا پايان ۶ ماهگي هيچ چيز ديگر( شير خشك، شير گاو، آب قند، آب ميوه و … ) و حتي آب هم به كودك ندهند چون همه نيازهاي غذايي و از جمله آب تا سن ۶ ماهگي از طريق تغذيه با شير مادر تأمين مي‌شود. همان‌طور كه گفته شد شير مادر و آغوش گرم و پر مهر او، محيط صميمي خانواده، قطره آ و دي برخورداري از نور خورشيد، واكسيناسيون به موقع و رعايت بهداشت ئ نظافت كودك تأمين‌كننده بخش عمده‌اي از نيازهاي غايي، جسمي و عاطفي- رواني در ۶ ماه اول عمر است.تا پايان ۶ ماهگي تغذيه كودك فقط با شير مادر باشد. زيرا تا اين زمان مقدار شير مادر كاملاً تكافوي رشد كودك را كرده و مناسب‌ترين غذا براي وي به حساب مي‌آيد. ضمناً دستگاه گوارش شيرخوار هنوز به طور كامل، تكامل نيافته است و اضافه‌كردن هر نوع غذاي ديگري به جز شير مادر ممكن است باعث عدم تحمل، آلرژي و يا اسهال او شده و ترشح شير مادر نيز كم شود.

منبع:وبسایت نی نی بان ' ); w.anetworkParams[ ad.id ] = ad; d.write( '

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات لینکی

جدیدترین اخبار